Zabił dwie osoby za odmowę wynajmu mieszkania. Resztę życia spędzi w więzieniu

Polska
Zabił dwie osoby za odmowę wynajmu mieszkania. Resztę życia spędzi w więzieniu
PAP/Tytus Żmijewski

Na karę dożywotniego więzienia skazał w piątek Sąd Okręgowy we Włocławku Łukasza P. za podwójne zabójstwo 59-letniej ciotki i jej 84-letniego ojca. Sąd podkreślił, że w sprawie były liczne wątpliwości, ale po procesie nie ma ich co do winy skazanego.

Według prokuratury, Łukasz P. zabił swą 59-letnią ciotkę i jej 84-letniego ojca zadając im kilkadziesiąt ciosów nożem w głowę i klatkę piersiową. Do przestępstwa doszło w domu na jednym z włocławskim osiedli przy ul. Żurskiej. Motywem miało być to, że ciotka odmówiła wynajmu mieszkania w centrum miasta. Dodatkowo mężczyzna miał ukraść z domu zamordowanych kosztowne przedmioty. Oskarżony przed sądem zaprzeczył zarzutom. W śledztwie potwierdzał, że to on jest sprawcą zbrodni.

 

Po jej zbrodni podejrzana była o nią Edyta J. - sąsiadka ofiar, niekiedy pomagająca im sprzątać mieszkanie. Pod zarzutem zabójstwa przebywała w areszcie przez kilkanaście miesięcy. Prokuratorzy, z racji zainteresowania sprawą opinii publicznej, informowali na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej o ujęciu sprawczyni.

 

Sąd nie miał żadnych wątpliwości

 

Ona sama miała przyznać się do winy po aresztowaniu, ale później wielokrotnie temu zaprzeczała. Jej przyznanie miało być wynikiem stresu i długotrwałego upojenia alkoholowego. Później zatrzymano i aresztowano Łukasza P. Kobieta złożyła w sądzie wniosek o odszkodowanie za niesłuszny areszt w wysokości 800 tys. zł. Sprawa jest w toku.

 

Wyrok w sprawie Łukasza P. włocławski sąd miał ogłosić w piątek rano. Prowadzący proces sędzia Romuald Jankowski ogłosił jednak, że w sprawie pojawiły się nowe okoliczności i odroczył ogłoszenie orzeczenia. W końcu sąd ogłosił, że skazuje P. za podwójne zabójstwo na dożywocie. Jak podkreślił, sąd nie miał żadnych wątpliwości, że to Łukasz P., a nie Edyta J. dopuścił się zabójstw.

 

- Sąd uważa, że sprawa należy do kategorii trudnych. (...) Zeznania wcześniej aresztowanej Edyty J. naprowadziły w końcu śledczych na trop przestępcy i sprawcy zabójstwa. Jej pobyt w areszcie wynikał w dużej mierze z przyznania się do winy, które było w dużej mierze zdeterminowane jej permanentnym w tamtym okresie upojeniem alkoholowym - powiedział uzasadniając wyrok sędzia Jankowski. Zdaniem sędziego wiarygodne w tej sprawie są przede wszystkim zeznania konkubiny oskarżonego. - Podejrzany naciskał na nią wielokrotnie w rozmowach telefonicznych, żeby dała mu alibi. Po co by to robił, gdyby nie był winny? Dodatkowo miał na swoich spodniach ślady, które przez nią zostały zidentyfikowane później jako ślady krwi - dodał sędzia.

 

Uzasadniając wyrok podkreślił, że oskarżony w toku śledztwa tylko raz powiedział prawdę - gdy przyznał się do winy. - Wynikało to z faktu niekorzystnych dla niego zeznań konkubiny. Wtedy miał chwilę słabości i przyznał się. Jego późniejsze zaprzeczenia, chociaż dość logiczne i spójne, są dla sądu absolutnie niewiarygodne. Ten mężczyzna ma osobowość psychopatyczną, stąd niezrozumiały dla normalnych ludzi motyw zabójstwa (sąd przyjął, że był nim odmowa wynajmu mieszkania) nie może być okolicznością świadczącą o jego niewinności - mówił sędzia Jankowski.

 

Obrona zapowiada apelację

 

Z wyrokiem nie zgadza się obrońca Łukasza P. adwokat Ewelina Zawadzka i zapowiedziała złożenie apelacji.

 

- Są okoliczności, do których sąd w ogóle się nie odniósł, a także opinie biegłych, które od początku wskazują, że obie ofiary miały ślady świadczące o obronie. Nie sposób przyjąć, że jedna osoba jest zabijana, walczy i niewątpliwie wzywa pomocy, a druga siedzi w fotelu i czeka na to, aż sprawca przyjdzie i ją zabije. Jest to absolutnie niewiarygodne - dodała adwokat.

 

Jako sprawiedliwy wyrok oceniła prokurator Jadwiga Rzepecka.

 

- Prokuratura ocenia ten wyrok jako słuszny i sprawiedliwy. Wymierzona kara jest adekwatna w stosunku do tego, co oskarżony zrobił. Wnosiłam o 25 lat pozbawienia wolności, ale oczywiście, nie będę zaskarżała tego wyroku - podkreśliła prokurator Rzepecka.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie