Wątroba z drukarki 3D. Innowacyjna metoda polskiego studenta

Technologie

Jan Witowski, student medycyny Uniwersytetu Jagiellońskiego, opracował innowacyjną, prawdopodobnie najtańszą na świecie metodę druku modeli wątroby 3D. Wydrukowane egzemplarze już pomagają w operacjach pacjentów. Operacje z wykorzystaniem wydrukowanych modeli wątroby 3D są rzadkością. Przeszkodą są przede wszystkim właśnie wysokie koszty.

Student z Krakowa liczy, że dzięki jego metodzie uda się spopularyzować druki wątroby 3D, które przysłużą się medycynie i będą pomagać podczas operacji.

 

Polski model - 500 zł, zagraniczny - kilkanaście tysięcy


Druki 3D modeli narządów, ułatwiające diagnozę i operację chorego, coraz częściej znajdują zastosowanie w medycynie. Jednak druki wątroby należą do rzadkości. - Wątroba to skomplikowany anatomicznie narząd i wydrukowanie go jest również skomplikowane. Koszt produkcji jednego modelu to 400-500 zł, podczas gdy pozostałych, zagranicznych modeli  -  kilkanaście tys. zł - mówi Jan Witowski.


Niskie koszty produkcji schematu narządu według polskiego projektu wynikają przede wszystkim z możliwości druku w przeciętnej drukarce 3D. Zagraniczne modele są tak skonstruowane, że do ich wydruku potrzebna jest specjalistyczna, droga maszyna.


Drogie drukarki wykorzystują do druku przede wszystkim żywice (przezroczyste, kolorowe, elastyczne) - dzięki temu modele wychodzą całe z drukarki. Zgodnie z projektem Witowskiego plastikowe elementy modelu (odpowiedniki wnętrza wątroby) drukowane są osobno, a później "zalewane" odpowiednim silikonem (który przybiera kształt wątroby).

 

Znalazł materiał, który zastąpił żywicę


Polskiemu studentowi udało się znaleźć materiał, który jest przezroczysty (model wątroby musi być przezroczysty, by było widać wewnętrzną strukturę narządu) i zastąpił przezroczystą żywicę w drogich drukarkach. - Wybrany przez nas silikon świetnie się sprawdza, więc możemy ominąć bardzo drogie maszyny i używać zwykłych drukarek, które można dosłownie postawić na biurku - wyjaśnia.


- Nasze rozwiązanie nie jest w niczym gorsze niż to wielokrotnie droższe, proponowane za granicą - zapewnia Witowski.


Na razie jego model znajduje zastosowanie w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, jednak zainteresowanie nim rośnie wśród chirurgów polskich i zagranicznych. O wynalazku pisze już specjalistyczna prasa zagraniczna.

 

Precyzyjna lokalizacja zmienionych tkanek


Model wątroby 3D dokładnie odwzorowuje strukturę chorego narządu, dzięki czemu pozwala lekarzom w trakcie operacji bardziej precyzyjnie niż tomografia komputerowa znaleźć zmienione tkanki, w tym guzy, których położenie bywa ciężkie do wykrycia przy pomocy standardowych metod obrazowania.


- Z ogromnym entuzjazmem podchodzimy do tego typu modeli, bo pozwalają przedoperacyjnie wyjaśnić niektóre zawiłości anatomiczne, które mogą nas zaskoczyć w czasie operacji. Dzięki takim wydrukom wiemy, jaką strukturę ma narząd, co ułatwia planowanie i przebieg operacji - mówi dr hab. Michał Pędziwiatr, chirurg w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

 

Jak wyjaśnił, głównym wskazaniem do operacji wątroby są przerzuty innych nowotworów (głównie raka jelita grubego) do tego narządu. Lekarz dodał, że nie ma wielu ośrodków w Polsce, które zajmują się operacjami wątroby i w związku z tym "wydaje się, że liczba pacjentów wymagających operacji jest większa niż liczba miejsc, w których można te operacje wykonać".


PAP, pulsmedycyny.pl

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie