"Selfie z Damą z gronostajem". Specjalny kącik w muzeum

Kultura

Kącik "Selfie z Damą z gronostajem" powstał w Muzeum Narodowym w Krakowie. Każdy może sfotografować się z reprodukcją obrazu Leonarda da Vinci. To jedna z atrakcji związana z tym, że w muzeum wystawiono właśnie oryginał słynnego dzieła.

"Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci została w poniedziałek przetransportowana z Zamku Królewskiego na Wawelu do gmachu głównego Muzeum Narodowego. Zwiedzający będą mogli oglądać oryginał obrazu od Nocy Muzeów, która w Krakowie jest organizowana jest w piątek - 19 maja.

 

Wydarzeniu towarzyszy wiele atrakcji. M.in. właśnie kącik selfie, w którym co oczywiste, umieszczono reprodukcję obrazu.

 

Większa sala

 

Oryginał "Dama z gronostajem" jest świetnie chroniony. Został umieszczony w specjalnej kasecie. Będzie pokazywany w specjalnie wydzielonej przestrzeni na pierwszym piętrze gmachu głównego MNK. Obraz będzie umieszczony w większej sali niż na Wawelu, ale podobnie jak tam, widzowie pozostaną sam na sam z arcydziełem da Vinci. Ze względów bezpieczeństwa do sali będzie mogło wejść jednocześnie 28 osób.

 

Informacje oraz materiały filmowe o obrazie znajdą się w innej części przestrzeni zaaranżowanej specjalnie dla "Damy".

 

Obraz będzie eksponowany w Gmachu Głównym MNK do czasu zakończenia remontu krakowskiej siedziby Muzeum Książąt Czartoryskich. Potem wróci on na swe dawne miejsce w muzealnym Pałacu Czartoryskich przy ul. św. Jana w Krakowie.

 

Kupiony za 100 mln euro

 

"Dama z gronostajem" pod koniec grudnia została zakupiona przez państwo wraz z całą kolekcją Fundacji Książąt Czartoryskich za 100 mln euro. To najcenniejszy obraz w polskich zbiorach, jedyny autorstwa Leonarda da Vinci. Powstał ok. 1490 r., ma 53,4 cm wysokości i 39,3 cm szerokości. Został namalowany na desce orzechowej. Przedstawia Cecylię Gallerani, młodą damę mediolańskiego dworu, kochankę księcia Ludovico Sforzy.

 

Polsat News, PAP, Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie