Pekin przygotowuje się na falę ozonowego smogu

Świat
Pekin przygotowuje się na falę ozonowego smogu
flickr.com/cc by-sa 2.0

Po tygodniach czystego nieba Pekin ponownie doświadczy smogu - zapowiedziało chińskie ministerstwo ds. ochrony środowiska. Tym razem główną substancją zanieczyszczającą powietrze ma być ozon.

 

Ministerstwo poinformowało mieszkańców regionu nazywanego Jingjinji, tzn. Pekinu, pobliskiego portowego miasta Tiencin oraz okolicznej prowincji Hebei, że notowany od poniedziałku wzrost temperatury oraz intensywniejsze promieniowanie słoneczne sprzyjają formowaniu się tam ozonu.

 

Regionowi zagraża smog fotochemiczny

 

Przez kilka tygodni chińska stolica mogła cieszyć się błękitnym niebem, o co dbano zwłaszcza przed zakończonym w poniedziałek pierwszym międzynarodowym szczytem poświęconym "Pasowi i Szlakowi", głównej inicjatywie ekonomicznej obecnej władzy.

 

Według resortu redukcję zanieczyszczeń osiągnięto dzięki ograniczeniom produkcji w prowincji Hebei oraz zmniejszeniu natężenia ruchu w stolicy.

 

Obecnie regionowi zagraża smog fotochemiczny, którego głównym składnikiem jest ozon, powstający w wyniku inicjowanych przez światło słoneczne reakcji chemicznych z udziałem tlenków azotu i substancji organicznych pochodzących ze spalin samochodowych, spalania węgla i emisji przemysłowych.

 

Mniejsze stężenie ozonu w powietrzu może powodować ból głowy, wysychanie błon śluzowych i kaszel, natomiast przekroczenie poziomu 240 mikrogramów na metr sześcienny powoduje nasilenie się objawów astmy i zaburzeń krążenia u osób cierpiących na te schorzenia.

 

W Pekinie ogłoszono żółty alarm

 

W poniedziałek w Pekinie ogłoszono także po raz pierwszy w bieżącym roku tak zwany żółty alarm w systemie ostrzegania przed falą upałów. Przewiduje się, że temperatura powietrza może przekroczyć 35 stopni Celsjusza.

 

W czwartek podawany przez Miejskie Centrum Monitorowania Środowiska wskaźnik jakości powietrza wynosił od 175 do 195, co odpowiada lekkiemu zanieczyszczeniu.

 

Według ministerstwa w najbliższych dniach temperatury nieznacznie się obniżą, jednak mieszkańcy stolicy i prowincji Hebei mogą spodziewać się podwyższonych poziomów ozonu oraz cząstek pyłu PM10 (czyli o średnicy do 10 mikronów).

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia, dopuszczalna ośmiogodzinna ekspozycja na ozon wyklucza jego stężenie powyżej 100 mikrogramów na metr sześcienny.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie