Karczewski: mniejszość polska w Niemczech jest nieuznawana, musimy to zmienić

Polska
Karczewski: mniejszość polska w Niemczech jest nieuznawana, musimy to zmienić
Polsat News

- W różnych krajach jest różnie, ale tak źle jak w Niemczech nie ma tutaj, w Europie. To jest taka wyspa, gdzie Polacy są nagorzej traktowani. Ta mniejszość jest nieuznawana - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

W piątek pierwszą oficjalną wizytę w Warszawie złoży prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz z premier Beatą Szydło.

 

Marszałek Senatu powiedział w TV Republika, że w agendzie jednej i drugiej rozmowy jest kwestia mniejszości polskiej w Niemczech.

 

Jak podkreślił, Senat zajmuje się Polonią i Polakami mieszkającymi za granicą. - Podczas każdej rozmowy z politykami niemieckimi mówię o Polakach mieszkających w Niemczech. Mówię o nierównomiernym traktowaniu mniejszości polskiej w Niemczech i mniejszości niemieckiej w Polsce (...). Zawsze tłumaczy się, że to jest w gestii landów, a nie rządu federalnego - powiedział Karczewski.

 

- Tam mieszka bardzo duża ilość Polaków, więc to jest niezwykle dziwne i to musimy zmienić, i te rozmowy będą temu służyły (...). O tym trzeba mówić, o tym nierównomiernym traktowaniu Polaków, mniejszości polskiej przez poszczególne landy - dodał.

 

W piątek marszałek Senatu miał rozmawiać z prezydentem Niemiec. "Niestety odwołał on jednak swoją wizytę w parlamencie" - informował w środę na Twitterze Karczewski.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie