Waszczykowski w rozmowie z szefem MSZ Węgier wyraził solidarność z Budapesztem

Polska
Waszczykowski w rozmowie z szefem MSZ Węgier wyraził solidarność z Budapesztem
PAP/Jakub Kamiński

Szef MSZ Witold Waszczykowski w czwartek w rozmowie telefonicznej z szefem węgierskiej dyplomacji Peterem Szijjarto wyraził solidarność z Węgrami w związku z rezolucją Parlamentu Europejskiego - informuje MSZ. Minister podkreślił też, że nie widzi przesłanek, by karać Węgry.

"Minister Witold Waszczykowski, wyrażając solidarność z władzami węgierskimi, podkreślił, że dla Polski wartości i zasady, na których opiera się Unia Europejska, muszą być zagwarantowane. Jednakże nie mniej ważne jest, by każde państwo członkowskie miało prawo działać w oparciu o zasadę suwerenności państw w polityce wewnętrznej" - poinformowało biuro prasowe MSZ w komunikacie. Według niego minister Waszczykowski w rozmowie z Szijjarto zaznaczył, że nie widzi "dziś żadnych przesłanek, by karać Węgry".

 

Występując na konferencji prasowej w Budapeszcie, szef kancelarii premiera Viktora Orbana Janos Lazar nazwał środową rezolucję Parlamentu Europejskiego "próbą wywarcia presji oraz polityczną prowokacją".

 

"Budapeszt nie zamierza ulegać presji"

 

Zdaniem Lazara nowe węgierskie przepisy dotyczące szkolnictwa wyższego spełniają europejskie normy, a Węgry są gotowe poddać to ocenie. Budapeszt nie zamierza również ulegać presji Brukseli w kwestii liberalizacji prawa dotyczącego migrantów - zaznaczył szef kancelarii premiera.

 

Według niego rezolucja wykracza poza kompetencje Unii Europejskiej i wchodzi w konflikt z interesami kraju. Węgry oskarżają Brukselę o ograniczanie kompetencji państw narodowych. Jak wskazał Lazar główną stawką w najbliższych latach będzie to, czy Węgrom uda się utrzymać niepodległość w ramach Unii Europejskiej.

 

Europarlament wezwał w środę do uruchomienia wobec Węgier art. 7 unijnego traktatu, wskazując, że sytuacja w tym kraju usprawiedliwia rozpoczęcie procedury, która może zakończyć się sankcjami.

 

Przegłosowanie na sesji w Strasburgu rezolucji w tej sprawie to następstwo kwietniowej debaty w PE, podczas której węgierskie władze były krytykowane m.in. za prawo dotyczące szkolnictwa wyższego. PE wezwał też Węgry do uchylenia przepisów zaostrzających zasady traktowania uchodźców. Chodzi o prawo przewidujące obligatoryjne zatrzymywanie osób ubiegających się o azyl.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie