Sąd kasacyjny nakazał byłemu francuskiemu ministrowi Bernardowi Tapie zwrot 404 mln euro

Świat
Sąd kasacyjny nakazał byłemu francuskiemu ministrowi Bernardowi Tapie zwrot 404 mln euro
pixabay.com/public domain

Francuski sąd kasacyjny anulował w czwartek ostatecznie ugodę finansową w sporze między francuskim biznesmenem i byłym ministrem Bernardem Tapie a upadłym bankiem Credit Lyonnais i nakazał Tapie'emu zwrot przyznanych mu ramach tego porozumienia 404 mln euro.

Sprawa ta ciągnęła się od ponad 20 lat; Tapie pozwał Credit Lyonnais w związku z powierzoną bankowi sprzedażą w 1993 roku sportowej marki Adidas, którą francuski biznesmen z kolei nabył pod koniec lat 80.

 

Trybunał arbitrażowy w lipcu 2008 roku nakazał konsorcjum zarządzającemu majątkiem pozostałym po Credit Lyonnais, w którym większość udziałów miało państwo, wypłatę 285 mln euro odszkodowania (około 404 mln euro z odsetkami) biznesmenowi.

 

Afera z Sarkozym w tle

 

Pojawiły się podejrzenia, że Tapie otrzymał tak wysokie odszkodowanie w zamian za poparcie Nicolasa Sarkozy'ego w wyborach prezydenckich we Francji w 2007 roku.

 

W czerwcu 2016 roku sąd anulował ugodę, a następnie wyrok ten podtrzymał sąd apelacyjny. Tapie liczył na to, że wygra w najwyższej instancji, ale sąd kasacyjny również nakazał mu zwrócić otrzymane na mocy porozumienia pieniądze.

 

Za winną zaniedbań podczas zawierania ugody finansowej na korzyść Tapie francuski Trybunał Sprawiedliwości Republiki uznał w grudniu ubiegłego roku szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde. Sąd odstąpił jednak od wymierzenia kary.

 

Lagarde była ministrem finansów w latach 2007-2011 i to ona przekazała wtedy do arbitrażu spór między Credit Lyonnais a biznesmenem.

 

AFP zwraca uwagę, że wyrok sądu kasacyjnego nie oznacza, że Tapie zwróci pieniądze, ponieważ jest niewypłacalny, a jego spółki i dobra zostały zajęte w ramach procedury bankructwa; majątek zabezpieczony przez sąd - w tym willa w Saint-Tropez kupiona za 48 mln euro - wyceniany jest obecnie na około 90 mln euro.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie