Poszła za głosem serca, więc przestanie być księżniczką. Wnuczka cesarza Japonii poślubi "zwykłego obywatela"

Świat

Japońska księżniczka Mako, wnuczka cesarza Akihito, planuje wyjść za mąż. Jej wybranek ma 25 lat i jest radcą prawnym. Ponieważ księżniczka wychodzi za mąż za osobę niezwiązaną z dworem cesarskim, musi wyrzec się monarszego statusu. Rodzice pogodzili się już z decyzją córki.

Księżniczka Mako, wnuczka cesarza Akihito, zaręczy się z pochodzącym spoza panującej rodziny Kei Komurą - poinformowało biuro prasowe pałacu cesarskiego. Para poznała się pięć lat temu na uniwersyteckim zjeździe dotyczącym zagranicznych wymian studenckich, w związku pozostaje od roku.

 

Musi opuścić rodzinę cesarską

 

Księżniczka będzie musiała z racji swojego wyboru opuścić rodzinę cesarską. Zgodnie z japońskim prawem, gdy Mako wyjdzie za mąż za osobę niezwiązaną z dworem cesarskim, przestanie być księżniczką. Stanie się "zwykłym obywatelem".

 

Telewizja  ABC News poinformowała, że Mako przedstawiła już swojego wybranka rodzicom, którzy zaakceptowali wybór córki.

 

Według doniesień japońskich mediów oficjalny komunikat dworu cesarskiego powinien pojawić się w przyszłym miesiącu.

 

Czterech następców tronu

 

Według japońskiego prawa na tronie cesarskim mogą zasiadać jedynie mężczyźni. Obecnie tylko czterej członkowie rodziny cesarskiej są uprawnieni do dziedziczenia tronu. Są to dwaj synowie cesarza Akihito, jego brat oraz 10-letni wnuk.

 

Reuters, polsatnews.pl

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie