ONZ: walki o Stare Miasto w Mosulu pociągną za sobą ogromną falę uchodźców

Świat
ONZ: walki o Stare Miasto w Mosulu pociągną za sobą ogromną falę uchodźców
PAP/EPA/AHMED JALIL

ONZ poinformowała w czwartek, że ponad 200 tys. osób może uciec z Mosulu, gdy irackie siły rządowe rozpoczną odbijanie Starego Miasta, które wciąż znajduje się w rękach bojowników tzw. Państwa Islamskiego (IS).

Armia rządowa, wspierana przez międzynarodową koalicję pod wodzą USA, od października walczy o odbicie drugiego co do wielkości miasta Iraku.

 

Kilka miesięcy temu islamiści zostali zepchnięci na teren mosulskiego Starego Miasta, gdzie mieszka 300-500 tys. osób. Bojownicy zajmują obecnie teren o powierzchni zaledwie 12 km kwadratowych.

 

Od października z Mosulu uciekło prawie 700 tys. osób. ONZ ostrzega, że walki o odbicie Starówki mogą spowodować ucieczkę kolejnych 200 tysięcy. Lise Grande, koordynatorka pomocy humanitarnej ONZ w Iraku, jest zaniepokojona skalą zjawiska. - Liczba uciekających osób jest teraz tak ogromna, że coraz trudniej zapewnić im pomoc i ochronę, której potrzebują - powiedziała.

 

 

Organizacja Human Rights Watch poinformowała w czwartek, że armia iracka i inne lokalne siły bezpieczeństwa zmusiły ponad 300 rodzin, które opuściły miasto, do powrotu do dzielnic Mosulu wciąż znajdujących się w strefie zagrożenia atakiem ze strony IS.

 

- Te rodziny nie powinny być siłą zmuszane do powrotu na niebezpieczne tereny, na których brakuje pitnej wody, jedzenia, energii elektrycznej lub placówek opieki zdrowotnej - powiedziała Lama Fakih, przedstawicielka HRW na Bliskim Wschodzie.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie