Najdłuższy w Chinach most autostradowy nad wodą bliski ukończenia

Świat
Najdłuższy w Chinach most autostradowy nad wodą bliski ukończenia
PAP/EPA/Aleksandar Plavevski

Połączenie drogowe Hongkong-Zhuhai-Makau składa się m.in. z 23-kilometrowego odcinka mostu, czterech sztucznych wysp i 6,7-kilometrowego tunelu, dzięki któremu w górę Rzeki Perłowej wciąż będą mogły wpływać duże statki. Będzie to najdłuższy w Chinach most ponad wodą oraz pierwsza w tym kraju duża przeprawa drogowa składająca się z mostu i tunelu.

Mierzące w sumie 55 km połączenie autostradowe między Hongkongiem a Makau i Zhuhaiem na południu Chin to jeden z najśmielszych projektów tego typu na świecie. Budowa zostanie ukończona do końca roku - powiedział w środę członek zarządu mostu Wei Dongqing.

 

Znacznie skróci czas przejazdu

 

Będzie to również pierwszy most łączący Hongkong z Makau i leżącą po zachodniej stronie Rzeki Perłowej częścią prowincji Guangdong. Według planów skróci on czas przejazdu z Hongkongu do Makau z ponad trzech godzin do ok. 30 minut i przyczyni się do rozwoju turystyki i przemysłu transportowego na obszarze ujścia Rzeki Perłowej.

 

- Most staje się nowym symbolem tego obszaru - ocenił w dyrektor wykonawczy zarządu mostu. - Jest przykładem chińskich zdolności budowania infrastruktury, budowy mostów, tuneli i sztucznych wysp.

 

Zaznaczył przy tym, że w projekcie uczestniczyli również eksperci z ośmiu innych państw.

 

Choć rozpoczęta w 2009 roku budowa zakończy się jeszcze w tym roku, od decyzji władz Chin oraz specjalnych regionów administracyjnych Hongkongu i Makau będzie zależało, kiedy most zostanie oddany do użytku - wyjaśnił Wei.

 

10 ofiar wypadków na budowie

 

Główny odcinek połączenia miał pierwotnie kosztować 15,73 mld juanów (ok. 8,5 mld zł), ale - jak przyznał w lutym hongkoński minister transportu Anthony Cheung - budżet został przekroczony. Ostatecznego kosztu projektu nie podano.

 

Media w Hongkongu zwracają uwagę, że od 2011 roku, kiedy rozpoczęła się budowa po hongkońskiej stronie, w wyniku wypadków podczas prac zginęło tam co najmniej 10 robotników, a 600 zostało rannych.

 

Przeprawa jest wspólnym przedsięwzięciem chińskiej prowincji Guangdong oraz Hongkongu i Makau. Hongkong i Makau - byłe europejskie kolonie zwrócone Chinom w latach 90. ubiegłego stulecia - są obecnie specjalnymi regionami administracyjnymi i zachowują duży zakres autonomii w myśl zasady "jeden kraj, dwa systemy".

 

Most psychologiczny

 

- Można powiedzieć, że to jest jeden most, trzy systemy, gdyż system w Makau nie jest taki jak w Hongkongu, ani taki jak w Chinach kontynentalnych - powiedział Wei. Wyraził przy tym przekonanie, że przeprawa będzie również "mostem psychologicznym, który zbliży do siebie te trzy strony".

 

Prowincję Guangdong, Hongkong i Makau, które składają się na rozwijany przez Chiny obszar gospodarczy ujścia Rzeki Perłowej, zamieszkuje w sumie ok. 100 mln ludzi, a łączne PKB tych regionów w 2016 roku wyniosło ok. 1,36 bln dolarów. Według hongkońskiego dziennika "South China Morning Post" dysponujący trzema dużymi portami morskimi obszar ujścia Rzeki Perłowej może rywalizować z największymi tego typu obszarami gospodarczymi na świecie, w tym obszarem Zatoki San Francisco, obszarem Zatoki Tokijskiej i obszarem Zatoki Nowojorskiej.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie