KE nałożyła na Facebooka wysoką karę. Chodzi o przejęcie WhatsAppa

Technologie
KE nałożyła na Facebooka wysoką karę. Chodzi o przejęcie WhatsAppa
Pixabay.com/geralt/CC0 Public Domain

110 mln euro grzywny nałożyła w czwartek Komisja Europejska na firmę Facebook w związku z niedokładnymi informacjami, jakie ten internetowy gigant dostarczył Brukseli w 2014 r., kiedy urzędnicy KE wydawali zgodę na przejęcie przez niego komunikatora WhatsApp.

"Dzisiejsza decyzja stanowi silny sygnał dla przedsiębiorstw, pokazując, że muszą one przestrzegać wszystkich aspektów rozporządzenia Unii Europejskiej o fuzjach, włączając w to obowiązek dostarczenia dokładnych informacji" - oświadczyła cytowana w komunikacie unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

 

3 października 2014 roku KE, która ma za zadanie pilnowanie konkurencji w Unii Europejskiej, dała zielone światło dla nabycia aplikacji WhatsApp przez Facebooka za 22 mld dolarów - pisze AFP.

 

"Błąd nie był zamierzony"

 

Jak jednak dopatrzyła się Komisja Europejska, w toku procedury zatwierdzającej przejęcie, Facebook dostarczył Brukseli nieprecyzyjne dane o możliwości połączenia kont użytkowników serwisów Faceebook i WhatsApp.

 

Informację, że numer telefonu użytkownika komunikatora można połączyć z profilem na portalu społecznościowym, Facebook ogłosił publicznie w sierpniu 2016 roku.

 

"Błąd w dokumentach dostarczonych w 2014 roku nie był zamierzony i KE potwierdziła, że nie miało to wpływu na wynik rozpatrywania fuzji" - powiedział w czwartek rzecznik Facebooka Aled Williams, cytowany przez AFP. Podkreślił, że Facebook działał w dobrej wierze, a czwartkowy komunikat KE "zamyka sprawę".

 

PAP

luq/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie