Anatol Kupryciuk nowym prezesem spółki Lotos Kolej

Polska
Anatol Kupryciuk nowym prezesem spółki Lotos Kolej
Lotos Kolej/Facebook.com

Nowym prezesem należącej do Grupy Lotos spółki Lotos Kolej jest Anatol Kupryciuk, a członkiem zarządu - Krzysztof Wiktorowicz - taką decyzję podjęło Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników spółki. Dotychczasowy prezes i wiceprezes zostali odwołani.

Jak poinformowało w czwartek Biuro Komunikacji Grupy Lotos SA, w środę "decyzją Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Lotos Kolej sp. z o.o., odwołani zostali prezes zarządu Henryk Gruca oraz wiceprezes Paweł Makurat". Nie podano przyczyny odwołania.

 

Jednocześnie nadzwyczajne zgromadzenie podjęło decyzję o powołaniu na stanowisko prezesa zarządu spółki Anatola Kupryciuka, zaś członkiem zarządu został Krzysztof Wiktorowicz.

 

Poprzednio dyrektor Biura Kierowania Przewozami PKP Cargo

 

Jak podano w komunikacie, Anatol Kupryciuk od ponad 35 lat jest związany z branżą kolejową. W 1981 r. rozpoczął pracę w PKP. W ostatnich latach zajmował kierownicze stanowiska w spółkach PKP, m.in. w Zakładzie Taborowym PKP w Gdyni. Był także dyrektorem regionalnym ds. przewozowych oraz zastępcą dyrektora ds. eksploatacyjnych w gdyńskim oddziale PKP Cargo SA. Ostatnio był zatrudniony na stanowisku dyrektora Biura Kierowania Przewozami w centrali PKP Cargo.

 

Krzysztof Wiktorowicz od początku swojej kariery zawodowej związany jest z kolejnictwem. Zajmował stanowiska kierownicze m.in. w Dyrekcji Eksploatacji Cystern (DEC), PCC Rail SA (pełnomocnik zarządu ds. systemu utrzymania i eksploatacji wagonów), WPS Kolbet/Track Tec (wiceprezes zarządu i dyrektor produkcji) czy też Pol-Miedź Trans, będącej częścią Grupy KGHM (dyrektor Oddziału Naprawy Wagonów).

 

Pod koniec lutego przez kilka dni pracownicy spółki Lotos Kolej protestowali, domagając się m.in. odwołania wiceprezesa Pawła Makurata. Wówczas zarząd Grupy poinformował, że przeprowadzi pilnie kompleksową analizę dotyczącą sytuacji należącej do Grupy spółki.

 

Pismo związków zawodowych do premier Szydło

 

Pismo z żądaniem odwołania ze stanowiska wiceprezesa spółki Lotos Kolej Pawła Makurata trzy związki zawodowe działające w spółce wysłały kilka miesięcy temu do premier Beaty Szydło, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz prezesa Grupy Lotos Marcina Jastrzębskiego.

 

Związkowcy twierdzili, że stanowisko, jakie objął wiceprezes "nie jest absolutnie adekwatne do Jego wykształcenia (Makurat jest prawnikiem i politologiem, pracował na Uniwersytecie Gdańskim - red.), doświadczenia zawodowego w zakresie zarządzania firmą transportu kolejowego". Zarzucono mu też "lekceważenie i butę" w stosunku do pracowników oraz "destrukcyjne i destabilizujące działania". Pod żądaniem o odwołanie Makurata podpisało się 702 pracowników (w Lotos Kolej pracuje 1026 osób).

 

Lotos Kolej należy do Grupy Lotos; od 2012 roku jest wiceliderem na rynku kolejowych przewozów towarowych w Polsce. Firma podaje, że w 2016 r. przewiozła ok. 12,7 mln ton produktów, co oznacza niewielki wzrost w porównaniu z rokiem 2015. Ma oddziały w Gdańsku, Czechowicach-Dziedzicach, Zduńskiej Woli, Jaśle i we Wrocławiu.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie