Zmarł kosmonauta Wiktor Gorbatko

Świat
Zmarł kosmonauta Wiktor Gorbatko
WikimediaCommons/Sergeev Pavel/CC0

Wiktor Gorbatko, który w 1980 roku zakończył erę lotów orbitalnych pierwszej ekipy radzieckich kosmonautów szkolonych wraz z Jurijem Gagarinem, zmarł w środę w centralnym wojskowym szpitalu klinicznym w Moskwie w wieku 82 lat - podała agencja TASS.

Według niej Gorbatko chorował już od dłuższego czasu. W szpitalu umieszczono go przed dwoma tygodniami, a zgon nastąpił na oddziale reanimacyjnym.

 

Swój pierwszy lot kosmiczny Gorbatko odbył w październiku 1969 roku na statku Sojuz-7, który powrócił na Ziemię po niecałych pięciu dobach bez udaremnionego przez usterki techniczne połączenia na orbicie ze statkiem Sojuz-8 i wymiany członków ich załóg. Manewr ten miał być filmowany z pokładu wystrzelonego wcześniej statku Sojuz-6.

 

W lutym 1977 roku Gorbatko uczestniczył wraz z Jurijem Głazkowem w 18-dniowej wyprawie statkiem Sojuz-24 na stację orbitalną Salut-5, którą w pół roku później unicestwiono w atmosferze ziemskiej. Salut-5 był faktycznie wojskowym obiektem wywiadowczym o kryptonimie Ałmaz-3.

 

Ostatnia podróż w 1980 roku

 

Trzeci i ostatni raz Gorbatko wyruszył w kosmos 23 lipca 1980 roku na statku Sojuz-37, którego drugim członkiem załogi był wietnamski kosmonauta Pham Tuan. Po pobycie na stacji orbitalnej Salut-6 obaj powrócili na Ziemię statkiem Sojuz-36 w dniu 31 lipca.

 

Spośród 20 członków pierwszej radzieckiej kosmicznej grupy szkoleniowej na orbicie wokółziemskiej znalazło się dwunastu. Po zgonie Gorbatki w gronie żyjących pozostaje już tylko trzech z nich - Walery Bykowski, Aleksiej Leonow i Borys Wołynow. Wszyscy mają po 82 lata.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie