Dolnośląskie: wybuch w zakładzie produkującym proch. Z gruzowiska wydobyto ciała dwóch osób

Polska

- Ciała dwóch osób wydobyto z gruzowiska budynku zakładów produkujących proch strzelniczy w Mąkolnie w pow. ząbkowickim na Dolnym Śląsku - poinformował dyżurny WSKR we Wrocławiu. W wyniku eksplozji, do której doszło w środę, 15 osób odniosło obrażenia.

Jak powiedział dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu, ratownicy wydobyli z gruzów ciała dwóch osób poszukiwanych po wybuchu, do którego doszło w środę w budynku zakładów produkujących proch strzelniczy.

 

- Najprawdopodobniej w gruzowisku nie ma już nikogo. Działania straży będą jednak prowadzone do momentu, aż będziemy mieli stuprocentową pewność, że faktycznie tak jest - powiedział dyżurny.

 

W wyniku wybuch obrażenia odniosło 15 osób. Cztery trafiły do szpitala. Ranni to pracownicy zakładu oraz osoby postronne.

 

 

Parterowy budynek, który się zawalił, miał wymiary 15 na 20 metrów. To jeden z kilku, w których znajdują się zakłady produkujące proch strzelniczy.

 

Na miejscu są 22 zastępy straży pożarnej, w tym grupa ratownictwa chemicznego oraz grupa ratowniczo-poszukiwawcza.

 

W położonej niedaleko Złotego Stoku wsi Mąkolno produkowano proch strzelniczy już pod koniec XVII w.

 

Śledztwo w kierunku spowodowania katastrofy

 

Prokuratura Rejonowa w Ząbkowicach Śląskich wszczęła śledztwo ws. katastrofy, do której doszło w środę w zakładach produkujących proch strzelniczy w Mąkolnie w pow. ząbkowickim na Dolnym Śląsku. W wyniku wybuchu i zawalenia się budynku zginęły 2 osoby, a 15 zostało rannych.

 

Jak powiedział Mariusz Pindera, naczelnik Wydziału I Śledczego Prokuratury Okręgowej w Świdnicy, śledztwo zostało wszczęte w kierunku spowodowania katastrofy, która zagrażała życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach.

 

PAP, wideo: Polsat News i doba.pl

 

 

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze