Warto mieć te 20 zł - polski banknot uznany najlepszym kolekcjonerskim na świecie

Biznes
Warto mieć te 20 zł - polski banknot uznany najlepszym kolekcjonerskim na świecie
NBP

Wyemitowany przez Narodowy Bank Polski i wydrukowany przez Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych banknot o nominale 20 złotych "1050-lecie Chrztu Polski", został uznany za najlepszy banknot kolekcjonerski na świecie. To prestiżowe wyróżnienie przyznano podczas tegorocznej Currency Conference, która odbyła się w dniach 14-17 maja w Kuala Lumpur.

Banknot o nominale 20 złotych "1050-lecie Chrztu Polski", wyemitowany przez Narodowy Bank Polski i wydrukowany przez PWPW S.A. został uznany za najlepszy banknot kolekcjonerski na świecie. To prestiżowe wyróżnienie przyznano podczas tegorocznej Currency Conference, która odbyła się w dniach 14-17 maja w Kuala Lumpur. W imieniu PWPW S.A. odebrał je dyrektor Pionu Banknotów i Druków Zabezpieczonych - Piotr Wojcieszek.

 

Kolejne wyróżnienie dla polskich banknotów


To samo wyróżnienie otrzymał ex aequo Bank Centralny Chin za banknot 100-yuanowy. Nagroda, przyznawana przez International Association of Currency Affairs (IACA), jest jedną z najbardziej cenionych w branży producentów banknotów.


Nagroda przyznana Narodowemu Bankowi Polskiemu jest kolejnym wyróżnieniem dla banknotów emitowanych przez NBP i wyprodukowanych przez PWPW S.A. Przed dwoma laty nagrodzony został banknot na podłożu polimerowym - "Setna rocznica utworzenia Legionów Polskich".

 

Nominowany również banknot "Szachy"


W tym roku, do nagrody IACA za najlepszy banknot promocyjny nominowany został także banknot promocyjny "Szachy", prezentujący najnowsze technologie używane w PWPW.


Currency Conference to organizowane od 1992 r. coroczne wydarzenie skupiające przedstawicieli banków centralnych, instytucji finansowych i innych podmiotów zaangażowanych w politykę monetarną i przemysł związany z papierami wartościowymi na całym świecie.


PWPW

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie