"Ukraina wraca do europejskiej rodziny". W PE podpisano porozumienie w sprawie zniesienia wiz dla Ukraińców

Świat
"Ukraina wraca do europejskiej rodziny". W PE podpisano porozumienie w sprawie zniesienia wiz dla Ukraińców
PAP/EPA/PATRICK SEEGER

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani i przedstawiciel Malty, która przewodniczy w tym półroczu UE, podpisali w środę w Strasburgu w obecności prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki porozumienie o zniesieniu wiz dla obywateli tego kraju.

Przepisy dotyczące zniesienia wiz dla Ukraińców wejdą w życie 20 dni po ich opublikowaniu w oficjalnym dzienniku urzędowym UE. Będzie to oznaczało, że Ukraińcy, którzy mają paszporty biometryczne, będą mogli wjechać do krajów członkowskich UE (z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Irlandii) bez wizy na 90 dni w ciągu pół roku w celach biznesowych, turystycznych czy rodzinnych.

 

Zniesienie przez Unię Europejską wiz dla obywateli Ukrainy Rada UE zatwierdziła 11 maja. Wcześniej, 6 kwietnia, porozumienie w tej sprawie zostało przegłosowane przez Parlament Europejski.

 

Prezydent Poroszenko powiedział po ceremonii, że wraz z podpisaniem decyzji legislacyjnych dotyczących wprowadzenia ruchu bezwizowego UE dla Ukraińców Ukraina wraca do rodziny europejskiej.

 

- To historyczny dzień tak dla Ukrainy, jak i dla UE. Ukraina wraca do europejskiej rodziny i odchodzi o sowieckiej przeszłości - podkreślił.

 

Ukraiński prezydent podziękował wszystkim krajom UE za wsparcie Ukrainy, a także szefowi Parlamentu Europejskiego za jego starania w kwestii wprowadzenia ruchu bezwizowego dla Ukraińców.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie