Tłok w Tatrach. Turyści zadepczą Kasprowy Wierch?

Polska
Tłok w Tatrach. Turyści zadepczą Kasprowy Wierch?
Wikimedia Commons/Jacek Synowiec

Polskie Koleje Linowe chcą wwozić latem na Kasprowy Wierch dwukrotnie więcej turystów, choć już teraz w Tatrach panuje tłok. Tatrzański Park Narodowy jest przeciwny, podobnie jak ekolodzy. Ministerstwo Środowiska się waha - pisze w środę "Gazeta Wyborcza".

Kolejka na Kasprowy Wierch jest prywatna. Jej właściciela - Polskie Koleje Linowe - przejął fundusz Mid Europa Partners, a kolejka jest zarządzana przez spółkę Altura zarejestrowaną w Luksemburgu. Właściciele nie kryją celu: chcą na turystach zarobić jak najwięcej.

 

Dlatego wystąpili do Tatrzańskiego Parku Narodowego o dwukrotne zwiększenie liczby turystów, którzy mogą latem wjechać na Kasprowy Wierch ze 180 do 360 osób na godzinę. Władze TPN negatywnie odniosły się do tego pomysłu. Na pomysł zwiększenia przepustowości kolejki z niepokojem patrzą ekolodzy.

 

"Jesteśmy przeciw" - mówi Radosław Ślusarczyk, prezes Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

 

Ekolodzy obawiają się, że Ministerstwo Środowiska nie podzieli ich opinii. "Wpuszczenie większej liczby turystów na Kasprowy można porównać do wpuszczenia dla zysku tłumów na Wawel. Zamiast podziwiać eksponaty, niszczyliby je w tłoku" - podkreśla Ślusarczyk.

 

Ministerstwo Środowiska na razie nie komentuje wniosku władz kolejki.

 

PAP

 

 

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie