Rekordowe kolczyki. Anonimowy kupiec zapłacił za nie prawie 220 milionów

Kultura
Rekordowe kolczyki. Anonimowy kupiec zapłacił za nie prawie 220 milionów
Sotheby's/Facebook.com

Apollo i Artemida - tak nazywają się luksusowe diamenty, które sprzedano na aukcji Sotheby's w Genewie (Szwajcaria). Zlicytowano je za 57 mln 425 tys. 478 dolarów (ponad 218 mln złotych). To światowy rekord kwoty, jaką przeznaczono na parę diamentowych kolczyków. Dotychczas więcej zapłacono tylko za pojedynczy diament osadzony w pierścionku.

Sotheby's licytowało kolczyki oddzielnie, ale anonimowy nabywca zdecydował się na kupienie - niedopasowanej na pierwszy rzut oka - pary.

 

Para nie do pary

 

Kolczyk Apollo to niebieski diament, który na aukcji osiągnął cenę 42,1 milionów dolarów (ponad 159 mln złotych). Najdroższym niebieskim diamentem świata jest Oppenheimer Blue, sprzedany w ubiegłym roku za 57,6 mln dolarów.

 

Artemida jest różowa - kosztowała nowego właściciela 15,3 mln dolarów (ponad 58 mln złotych). Razem diamenty nawiązują do pary starożytnych bóstw - bliźniąt symbolizujących w greckiej mitologii potęgę i piękno. Chociaż kolczyki różnią się kolorem, to ich kształt i krój są do siebie pasują.

 

Kolorowe diamenty zwykle są najrzadsze i najdroższe, a te zaklasyfikowano dodatkowo jako "fancy vivid", czyli o najbardziej intensywnym odcieniu.

 

- Apollo i Artemida były gwiazdami tegorocznej sprzedaży w Genewie, to najważniejsza para kolczyków kiedykolwiek sprzedanych na aukcji - zachwalał je prezes międzynarodowego oddziału Sotheby's, David Bennett. Dodał, że w ostatniej dekadzie ceny diamentów poszybowały, a ich nabywcy są świadomi, że rynek jest bardzo mocny.

 

 

Lustro miłości

 

Dotychczas największa kwota uzyskana za diamentowe kolczyki padła w angielskim domu aukcyjnym Christie's. W ubiegłym roku luksusowe Miroir de l'Amour (fr. lustro miłości - red.) kupiono za 17,6 milionów dolarów. Aukcja także odbywała się w Genewie.

 

 

Poprzedni rekord sprzedaży pojedynczego diamentu to 71,2 mln dolarów.

 

 

The Telegraph, CNBC, polsatnews.pl

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie