Polska jednym z najbardziej homofobicznych krajów Europy

Świat
Polska jednym z najbardziej homofobicznych krajów Europy
Public Domain Pictures/George Hodan

Polska kolejny raz zajęła jedno z ostatnich miejsc w rankingu poziomu równouprawnienia osób LGBTI w Unii Europejskiej - poinformowała Kampania Przeciw Homofobii. Za Polską uplasowały się tylko Litwa i Łotwa.

ILGA Europe to międzynarodowe stowarzyszenie europejskich organizacji LGBTI (lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe i interpłciowe). Od 2009 roku przygotowuje ono ranking państw europejskich pod względem równouprawnienia.

 

W poprzednich latach Polska plasowała się kolejno na 23. miejscu (2013 r.) oraz dwukrotnie na 24. miejscu (2014 i 2015 r.). W minionym roku zajęła przedostatnie, 27. miejsce. W tym roku Polska ponownie została uznana za jedno z najbardziej homofobicznych państw UE - gorzej oceniono jedynie Litwę i Łotwę.

 

"Bliżej nam do Rosji niż do średniej unijnej"

 

- Bliżej nam do takich krajów jak Turcja, Azerbejdżan, Białoruś czy Rosja niż do średniej unijnej - komentuje prezes Kampanii Przeciw Homofobii Agata Chaber.

 

Ranking ILGA-Europe mierzy równouprawnienie w sześciu obszarach - równość i zakaz dyskryminacji, rodzina, wolność zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji, przestępstwa z nienawiści, uzgadnianie płci i integralność cielesna oraz prawo do azylu. W jednej z tych kategorii Polska nie otrzymała żadnego punktu - są to przestępstwa z nienawiści rozumiane jako akty agresji, których przyczyną jest homo-, bi- i transfobia.

 

- Polski system prawny nie wprowadza efektywnej ochrony przed przemocą motywowaną homofobią, bifobią i transfobią. Do momentu, kiedy polski kodeks karny nie zacznie penalizować tego rodzaju czynów, ten system nadal będzie nieskuteczny - komentuje prawnik Kampanii Przeciw Homofobii adw. Paweł Knut.

 

Brak prawa do zawierania związków partnerskich

 

Wiceprezeska KPH Mirosława Makuchowska wskazuje, że w Polsce brakuje np. prawa do zawierania związków partnerskich. - W Unii Europejskiej 23 kraje mają jakiegoś typu rozwiązania dedykowane dla par jednopłciowych - albo związki partnerskie, albo małżeństwa jednopłciowe. My jesteśmy w małej grupie krajów UE, które jeszcze nie mają żadnego rozwiązania; oprócz Polski jest jeszcze Słowacja, Bułgaria, Rumunia, Litwa i Łotwa - powiedziała Makuchowska.

 

Liderem rankingu ILGA-Europe jest Malta, która podobnie jak rok temu z wynikiem 88 punktów procentowych zajęła pierwsze miejsce. Na podium znalazły się też Norwegia, która zdobyła 78 punktów, oraz Wielka Brytania z 73 punktami. Polsce przyznano 18 punktów. Spośród krajów UE na ostatnim miejscu sklasyfikowano Łotwę i Łotwę, które uzyskały po 17 punktów.

 

W środę obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią. Ustanowiono go, żeby upamiętnić 17 maja 1992 roku, kiedy to Światowa Organizacja Zdrowia wykreśliła homoseksualizm z listy chorób.

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze