Niemcy: partia Schulza planuje zaostrzenie polityki wobec migrantów

Świat
Niemcy: partia Schulza planuje zaostrzenie polityki wobec migrantów
PAP/EPA/FELIPE TRUEBA

W projekcie programu na wrześniowe wybory do Bundestagu niemiecka SPD zapowiada poprawę bezpieczeństwa i zaostrzenie polityki wobec imigrantów; kwestionuje zwiększenie wydatków na wojsko do 2 proc. PKB - informują w środę niemieckie media.

Od początku roku socjaldemokraci przegrali wybory regionalne w trzech krajach związkowych. Najbardziej bolesną porażkę ponieśli w niedzielę w Nadrenii Północnej-Westfalii, uważanej od pół wieku za bastion SPD.

 

Aby odwrócić niekorzystny trend, kandydat SPD na kanclerza Martin Schulz zamierza w programie wyborczym partii zwrócić większą uwagę na bezpieczeństwo. Z analizy wyników wyborów wynika, że właśnie walka z przestępczością oraz problemy związane z migracją są uważane przez wyborców za kluczowe.

 

Więcej policjantów i kamer monitoringu

 

Projekt programu przewiduje zwiększenie liczby policjantów o 15 tys., rozbudowę sieci kamer montowanych w miejscach publicznych i wzmocnienie uprawnień Federalnego Urzędu Kryminalnego - pisze dziennik "Die Welt".

 

Socjaldemokraci zapowiadają konsekwentne deportowanie cudzoziemców, którzy weszli w kolizję z prawem, oraz "zero tolerancji" dla islamistów i kaznodziei nawołujących do nienawiści.

 

"Będziemy zamykać meczety, w których propagowane są ekstremistyczne treści, i odcinać je od źródeł finansowania" - czytamy w projekcie programu cytowanym przez "Die Welt". W dokumencie mowa jest też o uszczelnieniu zewnętrznej granicy Unii Europejskiej i wzmocnieniu Frontexu.

 

Bezpłatne przedszkola i ulgi podatkowe

 

W programie nie brak akcentów socjalnych: przedszkola mają być bezpłatne, a osoby o niskich i średnich zarobkach mogą liczyć na ulgi podatkowe. SPD chce też obniżyć do 16 lat wiek uprawniający do udziału w wyborach parlamentarnych.

 

Autorzy programu odrzucają "apodyktyczne ustalenie" wydatków na wojsko na poziomie 2 proc. PKB, co oznaczałoby podwojenie budżetu na armię i wydatki na poziomie 70 mld euro rocznie. "SPD nie pozwoli na to" - czytamy w projekcie programu. Zamiast zbrojeń socjaldemokraci proponują odprężenie i rozbrojenie.

 

Zarząd SPD zajmie się projektem programu wyborczego w najbliższy poniedziałek. 25 czerwca dokument ma przyjąć zjazd partii.

 

Wybory do Bundestagu odbędą się 24 września. Obecnie zdecydowanym faworytem jest partia kanclerz Angeli Merkel - CDU.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie