"Dałabym panu klapsa". Gorąca dyskusja o walce z agresją w polskich szkołach

Polska

- Nauczyciele zostali ubezwłasnowolnieni. Nie mają możliwości ukarania dzieci, które rozbijają nauczanie. Dzieci nie można traktować w sposób demokratyczny. Pedagog powinien być mistrzem i kształtować postawy moralne - powiedział Marian Piłka z Prawicy Rzeczpospolitej w programie #DorotaGawrylukZaprasza. - Jako nauczycielka dałabym panu klapsa - zaprotestowała prof. Monika Płatek z UW.

Goście programu: prof. Monika Płatek - prawniczka, Uniwersytet Warszawski, Łukasz Ługowski - dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii "Kąt", prof. Marek Konopczyński - Komitet Nauk Pedagogicznych PAN i Marian Piłka - Prawica Rzeczpospolitej, debatowali na temat eliminowania agresji w szkole. Temat wrócił po tym, jak gimnazjalistki z Gdańska brutalnie pobiły swoją koleżankę.

 

"W polskim społeczeństwie jest więcej agresji"

 

Dorota Gawryluk przytoczyła wyniki najnowszych badań, z których wynika, iż 21 proc. uczniów gimnazjów w ciągu ostatniego miesiąca było dręczonych psychicznie lub fizycznie.

 

- Nie dziwi mnie, że jest więcej przemocy wśród uczniów, bo w polskim społeczeństwie jest więcej agresji, która płynie z góry. Przyzwolenia na to, by wykluczać, straszyć, stwarzać wrogów, to wszystko oddziałuje na to, co się dzieje również w szkole - oceniła prof. Monika Płatek.

 

Prof. Marek Konopczyński stwierdził, że polska szkoła jest przestarzała i przestaje pełnić rolę, do której została powołana.

 

- Przestała być głównym dostarczycielem wiedzy. Ta formuła się wyczerpała. Szkoła kreuje postawy egoistyczne, promuje wyścig szczurów, a przede wszystkim przestała pełnić funkcje wychowawcze - stwierdził.

 

Marian Piłka przekonywał z kolei, że przyczyna agresji tkwi w patologii rodziny, m.in. przez to, że ojcowie nie pełnią roli autorytetów, oraz w upadku autorytetu nauczyciela, który nie ma żadnych uprawnień wychowawczych wobec dziecka, m.in. "nie może karać uczniów".

 

- Jako nauczycielka dałabym panu klapsa - zaprotestowała Płatek. - W tym kraju jest wielu uczniów, którzy doskonale sobie radzą z trudną młodzieżą. Karanie to nie metoda. Zastanówmy się, jaką karę wymierzyłby pan sobie za tego typu gadki. To, czego brakuje, to poszanowanie nauczycieli, ale nie przez uczniów, tylko władzę - dodała.

 

W związku z tematem programu w sondzie opublikowanej na głównej stronie polsatnews.pl padło pytanie: czy w polskiej szkole powinno być więcej dyscypliny. Odpowiedzi "TAK" udzieliło 89,5 proc. głosujących, "NIE" - 10,5 proc.

 

#DorotaGawrylukZaprasza jak zawsze w środę, w Polsat News o godz. 21:00.
 

Wszystkie wydania programu będą dostępne na portalu polsatnews.pl, w zakładce "Nasze Programy".

 

polsatnews.pl

abr/dro/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie