Sąd przedłużył areszty podejrzanym o utrudnianie śledztwa ws. Iwony Cygan

Polska
Sąd przedłużył areszty podejrzanym o utrudnianie śledztwa ws. Iwony Cygan
Polsat News

Kolejne trzy miesiące spędzą w areszcie podejrzani o utrudnianie śledztwa w sprawie zabójstwa Iwony Cygan przed blisko 19 laty. Na wniosek prokuratury Sąd Okręgowy w Tarnowie we wtorek przedłużył stosowanie wobec nich aresztu do 31 sierpnia - poinformował rzecznik sądu sędzia Tomasz Kozioł.

W areszcie pozostaną dłużej: była koleżanka ofiary - Renata G.-D., podejrzana o utrudnianie postępowania karnego i składanie fałszywych zeznań, oraz czterej byli funkcjonariusze policji Andrzej K., Bogusław P., Jerzy S. i Paweł W., podejrzani o niedopełnienie obowiązków służbowych, przekroczenie uprawnień i utrudnianie śledztwa. Wniosek wobec kolejnego podejrzanego funkcjonariusza złożony zostanie w innym terminie.

 

Jak powiedział szef zamiejscowego wydziału Prokuratury Krajowej w Krakowie prok. Piotr Krupiński, za wnioskami o przedłużenie aresztu przemawiała obawa matactwa i zagrożenie wysoką karą. Sąd podzielił argumenty prokuratury co do uzasadnionej obawy utrudniania postępowania, czyli matactwa. Postanowienia o przedłużeniu aresztu nie są prawomocne.

 

Zabójstwo Iwony Cygan

 

Sprawa dotyczy zabójstwa 17-letniej Iwony Cygan ze Szczucina, do którego doszło w nocy z 13 na 14 sierpnia 1998 r. Ciało znalazł następnego dnia przy wale Wisły w Łęce Szczucińskiej przypadkowy świadek. Z sekcji zwłok wynikało, że dziewczyna została uduszona, chociaż sprawcy upozorowali napaść seksualną.

 

Głównym podejrzanym o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem jest 46-letni Paweł K., pseud. "Młody Klapa", sprowadzony 11 maja z Austrii na podstawie ekstradycji do Polski. Na środę 17 maja wyznaczono termin jego przesłuchania w prokuraturze.

 

Umorzone śledztwo

 

Przed laty śledztwo w tej sprawie zostało umorzone z powodu niewykrycia sprawcy. Obecnie postępowanie wznowiono i kontynuuje je zamiejscowy krakowski wydział Prokuratury Krajowej wraz z policjantami ze specjalnej grupy, zajmującej się niewyjaśnionymi zbrodniami sprzed lat - Archiwum X Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

 

W śledztwie ustalono dziewięć osób podejrzanych. Oprócz Pawła K. podejrzanym jest także jego ojciec Józef K. Usłyszał on zarzuty pomocnictwa w zabójstwie ze szczególnym okrucieństwem i został aresztowany. Kolejni podejrzani to sześciu byłych i obecnych funkcjonariuszy policji oraz Renata Renata G.-D. Jeden z policjantów dobrowolnie poddał się karze i został na 11 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata, uzyskał także "akt przebaczenia" od rodziny ofiary.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie