Rewizje, urządzenia przeciwko dronom, wielkie betonowe donice. Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa na festiwalu w Cannes

Świat
Rewizje, urządzenia przeciwko dronom, wielkie betonowe donice. Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa na festiwalu w Cannes
PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER

Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa towarzyszą rozpoczynającemu się w środę 70. Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu w Cannes. Nigdy wcześniej nad bezpieczeństwem gości nie czuwało aż tylu policjantów, żandarmów, wojskowych i członków sił lotnictwa morskiego.

Cytowany przez agencję AFP prefekt departamentu Alpy Nadmorskie Georges-Francois Leclerc poinformował we wtorek, że "bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa" będzie obowiązywał w całym Cannes.

 

Wśród środków bezpieczeństwa AFP wymienia strzelców wyborowych w miejscach szczególnie narażonych na atak, rewizje, urządzenia przeciwko dronom, a także wielkie betonowe donice, które mają utrudnić przeprowadzenie zamachu z użyciem ciężarówki. W lipcu ub.r. w takim ataku terrorystycznym w Nicei zginęło 86 osób.

 

Rekordowa liczba międzynarodowych gwiazd

 

- Naszym celem jest to, abyśmy byli najmniej uciążliwi jak to możliwe i aby impreza pozostała imprezą - zapewnił szef lokalnej policji Patrick Mairesse.

 

Najwyższy poziom zagrożenia terrorystycznego we Francji nie zniechęcił gwiazd kina przed przybyciem na festiwal. - Nigdy wcześniej nie zaprosiliśmy aż tylu międzynarodowych gwiazd - cieszył się dyrektor festiwalu Pierre Lescure.

 

Włoska aktorka Monica Bellucci, która będzie gospodynią ceremonii otwarcia 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego, dotarła do Cannes już w poniedziałek. Do miasta we wtorek zjeżdżali też członkowie międzynarodowego jury, na którego czele stanie hiszpański reżyser Pedro Almodovar. W jego skład wejdą również m.in. francuska aktorka i reżyserka Agnes Jaoui, południowokoreański reżyser Park Chan-Wook, amerykański aktor Will Smith i chińska aktorka Fan BingBing.

 

12-dniowy maraton filmowy

 

O godz. 18 w hotelu Martinez rozpoczęła się tradycyjna kolacja jury, będąca preludium do 12-dniowego maratonu filmowego.

 

Jak relacjonuje, we wtorek wokół Pałacu Festiwalowego w Cannes przygotowania dobiegały końca, choć czerwony dywan jeszcze nie został tam rozwinięty. Tysiące filmowców i miłośników kina zalewają miasto, a łowcy autografów i selfie instalują się w dogodnych miejscach.

 

W konkursie głównym jubileuszowego festiwalu o Złotą Palmę konkurować będzie 19 filmów. Będą to m.in: "Happy end" austriackiego reżysera Michaela Haneke, "L'Amant double" Francuza Francoisa Ozona oraz filmy amerykańskich twórców "The Beguiled" Sofii Coppoli i "Wonderstruck" Todda Haynesa. O nagrodę powalczą także m.in. "Artysta" Michela Hazanaviciusa, "Rodin" Jacquesa Doillona oraz najnowszy film "Nelyubow" Rosjanina Andrieja Zwiagincewa.

 

Festiwal zakończy się 28 maja.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie