Prokuratura: 5 lat więzienia dla b. prezesa sądu za przestępstwa seksualne

Polska
Prokuratura: 5 lat więzienia dla b. prezesa sądu za przestępstwa seksualne
Polsat News
Zdjęcie ilustracyjne

Kary 5 lat więzienia chce prokurator dla b. prezesa Sądu Rejonowego w Zwoleniu (Mazowieckie) Cezarego K., oskarżonego o przestępstwa o charakterze seksualnym. Obrona wniosła o uniewinnienie. Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim ma ogłosić wyrok 24 maja.

Proces w tej sprawie rozpoczął się w maju 2013 r. Miał niejawny charakter.

 

Podczas wtorkowej rozprawy strony wygłosiły mowy końcowe. Jak poinformował rzecznik Sądu Okręgowego w Kielcach sędzia Jan Klocek, prokurator zażądał łącznej kary pięciu lat pozbawienia wolności dla Cezarego K.; z kolei obrońca i oskarżony wnieśli o uniewinnienie.

 

Publikację wyroku - ze względu na skomplikowany charakter sprawy - odroczono do 24 maja. Jak tłumaczył sędzia Klocek, ogłoszenie wyroku, zaplanowane na godz. 11. będzie jawne, a jego uzasadnienie sąd ogłosi tylko stronom, bez udziału publiczności.

 

Zarzuty dotyczące przestępstw o charakterze seksualnym

 

B. prezes Sądu Rejonowego w Zwoleniu Cezary K. został oskarżony o sześć przestępstw o charakterze seksualnym. Sędzia nie przyznał się w śledztwie do winy. Grozi mu do 12 lat więzienia. Wiosną 2011 r. roku media podawały, że Cezary K. miał się dopuścić przestępstw seksualnych wobec stażystki w zwoleńskim sądzie. Według mediów kobieta opowiedziała w Centrum Praw Kobiet w Warszawie, że K. siłą zaciągnął ją do samochodu, wywiózł za miasto i zgwałcił. Wcześniej miała być molestowana w budynku sądu.

 

Do przestępstw zarzucanych 51-letniemu obecnie Cezaremu K. miało dochodzić w okresie od 4 stycznia 2011 r. do 10 lutego 2011 r. W tym czasie K. pełnił funkcję prezesa Sądu Rejonowego w Zwoleniu. Ustąpił z tej funkcji w lutym 2011 r.

 

Pięć zarzutów dotyczących przestępstw o charakterze seksualnym wobec pracownicy sądu w Zwoleniu sędzia usłyszał w październiku 2011 r. Postawienie zarzutów było możliwe po uchyleniu Cezaremu K. immunitetu sędziego we wrześniu 2011 r. przez Sąd Najwyższy.

 

W grudniu 2011 r. prokuratura informowała, że w czasie prowadzonego w tej sprawie śledztwa ujawniono nowe fakty i okoliczności sprawy pozwalające na postawienie sędziemu kolejnego zarzutu dotyczącego podobnego przestępstwa wobec tej samej osoby pokrzywdzonej. Postawienie kolejnego zarzutu wymagało ponownego przeprowadzenia całej procedury związanej z uchyleniem immunitetu. SN uchylił go w kwietniu 2012 r. i zezwolił na kolejne pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej.

 

Decyzja Sądu Najwyższego

 

Cezary K. został zawieszony w czynnościach służbowych, a jego wynagrodzenie obniżono o 30 procent.

 

Sąd dyscyplinarny nie uwzględnił natomiast wniosku prokuratury o wyrażenie zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie Cezarego K. Sąd dyscyplinarny uznał, że na tym etapie postępowania nie ma obawy matactwa czy utrudniania postępowania karnego, które uzasadniałoby stosowanie aresztowania.

 

Ostrowiecki sąd zajmował się sprawą na mocy decyzji Sądu Najwyższego. Akt oskarżenia ws. Cezarego K. lubelska prokuratura skierowała we wrześniu 2012 r. do sądu w Zwoleniu. Sędziowie tamtejszego sądu wnioskowali jednak do SN o przekazanie sprawy ich byłego szefa do rozpoznania przez inny sąd.

 

PAP

 

 

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie