Prezydent wręczył nominacje generalskie szefowi SG płk. Markowi Łapińskiemu i jego zastępcy płk. Tomaszowi Pradze

Polska
Prezydent wręczył nominacje generalskie szefowi SG płk. Markowi Łapińskiemu i jego zastępcy płk. Tomaszowi Pradze
Polsat News
Zdjęcie ilustracyjne

Prezydent Andrzej Duda wręczył we wtorek nominacje generalskie dwóm oficerom Straży Granicznej. Do stopnia generała brygady awansował komendant główny SG płk Marek Łapiński oraz jeden z jego zastępców płk Tomasz Praga. Na Rynku Wielkim w Zamościu trwają centralne obchody święta Straży Granicznej.

54-letni Łapiński komendantem głównym SG został w grudniu 2015 r. Miał wówczas stopień majora. Służbę rozpoczynał w 1991 r. w Urzędzie Ochrony Państwa. W 1993 r. przeszedł do Straży Granicznej. W latach 1998-2001 pełnił funkcję Zastępcy Generalnego Inspektora Celnego. Od 2002 roku pracował w Najwyższej Izbie Kontroli jako główny specjalista kontroli państwowej. W latach 2006-07 był dyrektorem departamentu kontroli, skarg i wniosków MSWiA.

 

Od kwietnia 2010 r. do kwietnia 2015 r. Łapiński przebywał w dyspozycji komendanta głównego SG, a następnie przeszedł na emeryturę. W grudniu 2015 r. MSWiA poinformowało, że komendant główny "ostatnio pełnił funkcję dyrektora Zarządu KG SG". Łapiński ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Urodził się w Zamościu.

 

47-letni Praga od 7 marca 2016 r. jest zastępcą komendanta głównego SG. Ze Strażą Graniczną związany jest od 1994 r. Służbę rozpoczął w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej. Od 1994 r. zajmował stanowiska m.in. kierownika kancelarii tajnej i naczelnika wydziału. Ukończył Wyższą Szkołę Administracji i Zarządzania w swoim rodzinnym Przemyślu. W Komendzie Głównej Straży Granicznej służy od 2008 r.

 

Zgodnie z ustawą o Straży Granicznej, na I stopień oficerski oraz na stopień generała mianuje prezydent na wniosek szefa MSWiA.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie