PKW pisze do prezydenta. Chodzi o referendum i wybory samorządowe

Polska
PKW pisze do prezydenta. Chodzi o referendum i wybory samorządowe
PAP/Bartłomiej Zborowski

PKW poprosiła prezydenta Andrzeja Dudę o informację, czy jest koncepcja lub plan, by referendum ws konstytucji odbyło się tego dnia, co wybory samorządowe. PKW zaznacza, że obecne przepisy nie przewidują możliwości przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego łącznie z wyborami samorządowymi.

W piśmie - datowanym na 11 maja, skan którego PKW zamieściła we wtorek na Twitterze - PKW zaznacza, że zapewni organizację i przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego zapowiedzianego przez prezydenta.

 

 

Komisja podkreśla jednocześnie, że w środkach masowego przekazu pojawiają się informacje o ewentualnej możliwości zarządzenia referendum na ten sam dzień, na który zostaną zarządzone wybory samorządowe. "Dlatego też Państwowa Komisja Wyborcza pragnie przedstawić Panu Prezydentowi problemy z tym związane" - czytamy w piśmie.

 

PKW zaznacza, że ustawa o referendum ogólnokrajowym nie przewiduje możliwości przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego łącznie z wyborami samorządowymi - odmiennie niż w przypadku wyborów do Sejmu, Senatu, prezydenckich i do Parlamentu Europejskiego.

 

"Komplikacje merytoryczne i organizacyjne"

 

"Ustawodawca słusznie założył, że przeprowadzenie wyborów samorządowych łącznie z referendum ogólnokrajowym wiązałoby się z komplikacjami merytorycznymi i organizacyjnymi" - podaje PKW. Przypomina, że w wyborach samorządowych przeprowadza się jednocześnie wybory do czterech organów jednostek samorządu terytorialnego, a w miastach na prawach powiatu - do trzech.

 

PKW zwróciła uwagę m.in. na to, że głosowanie w referendum ogólnokrajowym przeprowadzane jest w innych obwodach niż wybory samorządowe i że inny jest krąg osób uprawnionych do głosowania w referendum oraz w wyborach samorządowych.

 

W związku z tym - jak zaznaczyła PKW - gdyby referendum i wybory samorządowe odbywały się jednego dnia wszelkie czynności związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem obu głosowań "będą musiały być wykonywane niezależnie od siebie", a władze gminy (miasta) miałyby "obowiązek przygotowania i wyposażenia podwójnej liczby lokali do głosowania".

 

PKW zwraca uwagę też, że w przypadku zarządzenia wyborów samorządowych w tym samym dniu, co referendum konieczny będzie zakup przez gminy przezroczystych urn wyborczych; koszt szacuje na 30 mln zł. PKW zaznacza, że w przypadku organizacji w tym samym dniu referendum i wyborów samorządowych istnieje konieczność zabezpieczenia tej kwoty w budżecie państwa na 2018 r.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie