Oblicza mandat i punkty karne. Tablica w Katowicach dziękuje kierowcom lub ich ostrzega

Polska
Oblicza mandat i punkty karne. Tablica w Katowicach dziękuje kierowcom lub ich ostrzega
Pixabay.com/Zdj. ilustracyjne

Na wiadukcie nad ul. Bracką na Drogowej Trasie Średnicowej w Katowicach powieszono elektroniczną tablicę, która nie tylko mierzy prędkość, ale też - gdy pojazd jedzie za szybko - wyświetla wysokość mandatu i liczbę punktów karnych. - Testy potrwają miesiąc. Zobaczymy, jaki będzie kierowców, czy tablica da efekt prewencyjny - powiedziała polsatnews.pl Ewa Biskupska, rzeczniczka Urzędu Miasta.

Jak podkreśliła rzeczniczka, miejsce umieszczenia tablicy jest nieprzypadkowe. - Na trasą średnicową jest doskonała infrastruktura drogowa i kierowcy często przekraczają tu prędkość. Dochodzi też do wielu wypadków - wyjaśniła. Na tym odcinku drogi obowiązuje ograniczenie do 70 km/h.

 

- Faza testów miasta nie kosztuje - zaznaczyła Biskupska.


Informacja dla kierowców


Tablica jest jedynie informacją dla kierowców. Kwota mandatu i ewentualna liczba punktów karnych jest wyliczana szacunkowo. Jak podkreśliła Biskupska, urząd miasta nie może karać kierowców mandatem.


- Jeżeli kierowcy jadą zgodnie z przepisami, tablica im "podziękuje". Jeśli przekroczą prędkość, zobaczą ostrzeżenie o ewentualnej karze – wyjaśniła.

 


Monitoring reakcji


Tablica ma jednak wgrany system, który zapisuje pomiary. Na podstawie statystyk urzędnicy sprawdzą, czy tablica wpływa na styl jazdy kierowców. Reakcje uczestników ruchu są także śledzone w mediach społecznościowych.


Jak powiedziała rzeczniczka, tablica została powieszona w czwartek, więc jest za wcześnie, żeby ocenić odzew kierowców.

 

polsatnews.pl

prz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie