Nowy prezydent Korei Południowej w czerwcu pojedzie do USA

Świat
Nowy prezydent Korei Południowej w czerwcu pojedzie do USA
PAP/EPA/KIM MIN-HEE / KYODONEWS / POOL

Kancelaria prezydenta Korei Płd. poinformowała we wtorek, że nowy prezydent Mun Dze In spotka się z prezydentem USA Donaldem Trumpem w USA w czerwcu. Tematem rozmów w Białym Domu ma być napięcie wokół Półwyspu Koreańskiego.

Decyzja w sprawie wizyty Muna w USA zapadła po spotkaniu doradcy prezydenta ds. zagranicznych Czung Uj Junga i dyrektora ds. Azji Wschodniej amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Matta Pottingera - podał do wiadomości rzecznik Muna Jun Jong Czan.

 

Według rzecznika Czung i Pottinger potwierdzili wspólny cel Seulu i Waszyngtonu, którym jest doprowadzenie do "całkowitego pozbycia" się północnokoreańskiej broni nuklearnej, a także zadeklarowali korzystanie "ze wszystkich metod, łącznie z sankcjami i dialogiem", by do tego doprowadzić. Obie strony zgodziły się, że dialog z Koreą Płn. może mieć miejsce "w odpowiednich warunkach".

 

Data i dalsze szczegóły spotkania prezydentów mają zostać doprecyzowane. - Przygotujemy szczyt, by mógł stać się okazją dla obu przywódców do rozwinięcia ich osobistych stosunków i przyjaźni - powiedział rzecznik prezydenta Korei Płd.

 

Obserwatorzy zwracają uwagę, że Mun zapowiada łagodniejsze podejście do Korei Płn., podczas gdy administracja amerykańska nie odrzuca konfrontacji zbrojnej z reżimem.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie