Duda o referendum na temat konstytucji: Parczew ma prawo głosu

Polska
Duda o referendum na temat konstytucji: Parczew ma prawo głosu
PAP/Wojciech Pacewicz

Obywatele, także w tych mniejszych miastach, mają prawo wypowiedzieć się, jakich chcą zmian ustrojowych - powiedział w Parczewie (Lubelskie) prezydent Andrzej Duda. - Chcę, by to prawo zrealizowali w referendum konsultacyjnym, a nie w referendum zatwierdzającym już napisaną konstytucję - dodał.

Podczas uroczystości z okazji święta Konstytucji 3 maja Andrzej Duda ogłosił, że chce, aby w sprawie konstytucji odbyło się w 2018 roku referendum. 11 listopada 2018 roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W wywiadzie dla najnowszego wydania tygodnika "wSieci" prezydent powiedział, że referendum mogłoby się odbyć albo w Święto Niepodległości albo w tym okresie. Tego samego dnia miałyby sie odbyć wybory samorzadowe - data wynika z Kodeksu wyborczego.

 

- Ostatnio kiedy występowałem pod Zamkiem Królewski w Warszawie, w królewskim mieście Warszawa, ja który pochodzę z królewskiego miasta Krakowa i tu w królewskim mieście Parczewie przypominam, że mówiłem o konstytucji. Powiedziałem, że chciałbym, aby Polacy wypowiedzieli się, co do tego, jakiej konstytucji chcą, jakich chcą kierunków w konstytucji, jeżeli chodzi o ustrój RP po prawie 30 latach od 1989 r. i prawie po 20 latach obowiązywania konstytucji - podkreślił we wtorek prezydent podczas spotkania z mieszkańcami Parczewa.

 

Jak dodał, jest przekonany, że to właśnie mieszkańcy Parczewa i innych miast, także tych mniejszych mają prawo wypowiedzieć się, jakich kierunków zmian ustrojowych chcą w Polsce. - Oczywiście jeżeli chcą tych zmian. Ponieważ mają również prawo powiedzieć "nie", "nie chcemy zmian ustrojowych, bo uważamy, że tak jak jest, jest dobrze" - podkreślił Duda.

 

- To jest wasze prawo i ja chcę, żebyście to prawo mogli zrealizować, także tutaj u siebie, na miejscu, właśnie w referendum, które nie będzie referendum konstytucyjnym, w takim znaczeniu jak stanowi obecna konstytucja. Czyli nie będzie referendum zatwierdzającym już napisaną i przyjętą przez Zgromadzenie Narodowe konstytucję - powiedział Duda, który uściślił, ze chodzi mu to to, "żeby to było referendum konsultacyjne, w którym będą pytania o kierunki zmian, których chcą albo nie chcą Polacy".

 

Dopiero po wypowiedzeniu się przez obywateli - powiedział prezydent - eksperci, elity napiszą projekt konstytucji, który będzie mógł być przyjęty przez Zgromadzenie Narodowe.

 

- Ale według waszego punktu widzenia, a nie według swojego punktu widzenia. Bo Polska nie jest Polską elit, tylko jest Rzecząpospolitą Polską, państwem Polaków, państwem zwykłych ludzi - powiedział do mieszkańców Parczewa prezydent Duda.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie