Przez protest głodowy walczą o prawa Polaków w Niemczech

Polska
Przez protest głodowy walczą o prawa Polaków w Niemczech
PAP/Jakub Kamiński

Mecenas Stefan Hambura poinformował w poniedziałek, że w niedzielę rozpoczął się protest głodowy, którym on kieruje. Protest dotyczy braku statusu mniejszości narodowej dla potomków przedwojennej polskiej mniejszości w Niemczech. Jak dodał protest jest skierowany do władz niemieckich.

Hambura poinformował, że protest głodowy rozpoczął się w niedzielę w Domu Polonii na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie i obecnie uczestniczą w nim dwie osoby. - Wczoraj na początku była też z nami starsza pani, ma 88 lat, jednak wspólnie doszliśmy do wniosku, że nie warto narażać ją na kłopoty zdrowotne - powiedział Hambura. - Myślę, że będzie nas więcej, gdyż dostajemy jakieś sygnały, że jest możliwość uzyskania wsparcia - dodał.

 

Potomkowie przedwojennej polskiej mniejszości w Niemczech bez statusu mniejszości narodowej

 

Hambura podkreślił, że protest głodowy, który prowadzi, dotyczy braku statusu mniejszości narodowej dla potomków przedwojennej polskiej mniejszości w Niemczech. - Protest jest skierowany do rządu niemieckiego, do władz niemieckich, gdyż one są władne, ażeby mniejszość polska, potomkowie przedwojennej mniejszości polskiej w Niemczech uzyskali status mniejszości narodowej - zaznaczył mecenas.

 

Jak poinformował, na razie nie ma daty granicznej i planów zakończenia protestu. Podkreślił, że swoim protestem chcą zwrócić m.in. uwagę prezydenta Niemiec Franka Waltera-Steinmeiera, który w piątek będzie przebywał z oficjalną wizytą w Polsce. Na razie - jak zaznaczył Hambura - przedstawiciele polskich władz nie kontaktowały się z protestującymi.

 

O sprawie protestu jako pierwsza napisała "Gazeta Polska Codziennie".

 

Działacz polonijny mec. Hambura

 

Stefan Hambura jest polskim adwokatem i działaczem polonijnym, który prowadzi kancelarię adwokacką w Berlinie. Zajmował się m.in. interwencją w imieniu mieszkających w Niemczech polskich rodziców (z polsko-niemieckich małżeństw), którym urzędy ds. młodzieży (Jugendamt) odebrały dzieci na rzecz niemieckich współmałżonków. Reprezentował także Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, domagających się od niemieckiego ministerstwa finansów dodatku pielęgnacyjnego oraz zadośćuczynienia.

 

W 2009 r. zwrócił się w imieniu organizacji polonijnych w Niemczech pisemnie do kanclerz Niemiec Angeli Merkel w sprawie uchylenia rozporządzenia w sprawie organizacji polskiej grupy narodowej wprowadzonego w narodowo-socjalistycznej III Rzeszy, dyskryminującego polską mniejszość, odbierającego jej status mniejszości narodowej i konfiskującego mienie organizacji polskich

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie