Prezydent: NATO w relacjach z Rosją powinno stać razem

Polska
Prezydent: NATO w relacjach z Rosją powinno stać razem
PAP/Marcin Obara

NATO powinno w sprawie relacji z Rosją stać razem tak, żeby było widać spójność, jednomyślność i solidarność wszystkich państw członkowskich - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Łotwy Raimondsem Vejonisem.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że rozmowa z prezydentem Vejonisem dotyczyła zarówno relacji dwustronnych polsko-łotewskich, jak i relacji polsko-łotewskich prowadzonych w ramach NATO oraz UE. Prezydent Łotwy Raimonds Vejonis z małżonką Ivetą Vejone przebywa w poniedziałek z oficjalną wizytą w Polsce.

 

- Omawialiśmy z panem prezydentem przede wszystkim kwestię wypełnienia postanowień ostatniego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie, teraz zbliża sie szczyt w Brukseli, gdzie znów spotkamy się z przywódcami innych państw NATO, ale jesteśmy w trakcie realizacji tego, co wcześniej przed laty zostało postanowione w Newport i w zeszłym roku w Warszawie - mówił.

 

Udział Polski w tworzeniu grupy batalionowej na Łotwie

 

Prezydent zaznaczył, że rozmowy dotyczyły także tworzonej grupy batalionowej na Łotwie, w której bierze udział także kompania polskich żołnierzy wyposażona w czołgi.

 

- Cieszę się, że Polska w ramach tej grupy batalionowej, której państwem ramowym jest Kanada, będzie miała taką aktywną rolę, to prawie 200 polskich żołnierzy, którzy w najbliższym czasie na Łotwę pojadą - powiedział Duda.

 

- Nawiązujemy w ten sposób w jakimś sensie, mówiliśmy o tym dzisiaj z panem prezydentem, do wielkiej tradycji, stuletniej tradycji współdziałania żołnierzy polskich i żołnierzy łotewskich, w czasie kiedy Łotwa odzyskiwała niepodległość, kiedy walczyła o utworzenie granic wolnego państwa - dodał.

 

Kwestie bezpieczeństwa

 

Jak podkreślił Duda rozmowa z prezydentem Łotwy dotyczyła także kwestii zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom obu państw, w tym współpracy wojskowej oraz o relacjach z Rosją.

 

- Tutaj nasze stanowiska z panem prezydentem są można powiedzieć absolutnie zgodne, uważamy, że NATO powinno w tej sprawie relacji z Rosją stać razem i powinno przede wszystkim dbać o to, aby flanka wschodnia Sojuszu Północnoatlantyckiego była zabezpieczona i żeby było widać tą spójność, jednomyślność i solidarność wszystkich państw Sojuszu Północnoatlantyckiego i determinację w tym, aby terytorium NATO było terytorium absolutnie niepodzielnym - powiedział prezydent.

 

- Mamy także wspólne stanowisko, że NATO powinno zwalczać terroryzm i także w tej sprawie powinno zajmować twardą postawę - dodał.

 

"Wspólne poglądy na temat wyzwań"

 

Nasze dyskusje potwierdzają to, że nasze kraje podzielają wspólne poglądy na temat obecnych globalnych i regionalnych wyzwań, takich jak: współpraca regionalna i polityka bezpieczeństwa" - powiedział Vejonis w poniedziałek na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą.

 

Jak ocenił, "Polska i Łotwa blisko ze sobą współpracują na rzecz umacniania bezpieczeństwa w rejonie Morza Bałtyckiego".

 

Vejonis powiedział, że pełna implementacja postanowień szczytu NATO w Warszawie, to priorytet dla państw bałtyckich. Podkreślił też, że silny sojusz ze Stanami Zjednoczonymi jest niezwykle ważny dla bezpieczeństwa naszego regionu.

 

Prezydent Łotwy poinformował, że rozmawiał z Andrzejem Dudą m.in. o najważniejszych kwestiach, dotyczących: Unii Europejskiej, NATO oraz relacji bilataralnych.

 

"Polska i Łotwa za łagodnym Brexitem"

 

W oświadczeniu po zakończeniu rozmów z prezydentem Łotwy Raimondsem Vejonisem Duda podkreślił, że Polskę i Łotwę łączy zgodne stanowisko w sprawach unijnych, m.in. w kwestii Brexitu.

 

- Należy szukać porozumienia z Wielką Brytanią, tak żeby ten Brexit przebiegł w sposób maksymalnie łagodny dla naszych społeczeństw i aby (...) ta relacja była korzystna (w przyszłości) zarówno dla Unii Europejskiej, jak i Wielkiej Brytanii. Bo to jest warunkiem dobrego współdziałania na przyszłość w kwestii zabezpieczenia praw polskich i łotewskich obywateli, którzy w Wielkiej Brytanii dzisiaj przebywają i będą przebywali - mówił polski prezydent.

 

Duda wyraził również wdzięczność wobec swojego łotewskiego partnera za deklarację udziału w spotkaniu państw Trójmorza. - Dla mnie to jest inicjatywa właśnie europejska, dla mnie to jest inicjatywa w ramach UE, która dąży do spójności w ramach UE, która dąży do wyrównania rozwoju pomiędzy częściami UE, tak aby te różnice w miarę możliwości się zatarły - podkreślił.

 

Polski prezydent relacjonował, że podziękował również Vejonisowi za jego wsparcie dla polskiej kandydatury na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. - Zapewniłem pana prezydenta, że chcemy być w Radzie Bezpieczeństwa nie tylko po prostu jej członkiem, ale też reprezentantem naszego regionu Europy i że jesteśmy wsłuchani tutaj także we wszystkie propozycje i inicjatywy, z jakimi będą wychodzili nasi partnerzy regionalni, także Łotwa - dodał.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie