"Para buch, koła w ruch". Zabytkowe parowozy wracają na tory w Wielkopolsce

Polska

Od poniedziałku parowozy regularnie kursują na trasie z Wolsztyna do Leszna i z Wolsztyna do Poznania. Emerytowani maszyniści ponownie mogą stanąć za sterem tych zabytkowych, ale nadal sprawnych maszyn. Składy osobowe prowadzone przez parowozy zniknęły z rozkładów jazdy trzy lata temu.

- Ostatni rejsowy pociąg prowadziłem do Leszna 31 marca 2014 roku i po trzyletniej przerwie dzisiaj mam zaszczyt prowadzić od nowa w tym planie pociąg osobowy i na tym samym parowozie - powiedział Polsat News maszynista Stanisław Szczeciński.

 

W dni robocze cztery pociągi na dobę będą jeździć na trasie z Wolsztyna do Leszna. W soboty cztery składy będą kursować między Wolsztynem a Poznaniem. Wszystkie parowozy będą posiadały odpowiednie wagony, zapewniające pasażerom porównywalny do współczesnych pociągów standard i komfort podróżowania.

 

Ewenement na skalę światową

 

Linia kolejowa do Wolsztyna jest bardzo popularna pod względem turystycznym. Burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis podkreślił, że do wolsztyńskiej parowozowni od lat przyjeżdżają turyści m.in. z Japonii, USA i całej Europy.

 

- Parowozy, które wyjeżdżają z Wolsztyna, to ewenement na skalę światową. Każdego dnia, kiedy parowozy kursowały, i teraz, kiedy wracają na tory, spotkać można u nas turystów z całego świata - powiedział Lis.

 

- Parowozownia Wolsztyn od poniedziałku ponownie jest jedynym miejscem na świecie, z którego codziennie wyrusza parowóz do prowadzenia pociągu planowego - powiedział Andrzej Jabłoński, dyrektor Instytucji Kultury Parowozowni Wolsztyn, która jest właścicielem wolsztyńskich parowozów.

 

Wzorowa współpraca

 

Zabytkowe parowozy wyruszą na tory dzięki doskonałej współpracy władz samorządowych, spółki PKP Cargo oraz powstałej w 2016 roku Instytucji Kultury Parowozowni Wolsztyn - poinformowały Koleje Wielkopolskie.

 

Wolsztyńska parowozownia w tym roku obchodzi 110-lecie istnienia. Turyści mogą oglądać m.in. zabytkową halę postojową z zapleczem warsztatowym i obrotnicą z 1908 roku. Jest tam także wieża wodna z 1907 roku oraz używane od co najmniej pół wieku maszyny i urządzenia. W Wolsztynie znajduje się także muzeum ukazujące historię węzła i parowozowni.

 

polsatnews.pl

paw/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie