Prezes PiS: dwukadencyjność w samorządzie, ale nie od przyszłorocznych wyborów

Polska

Jarosław Kaczyński powiedział, że PiS w dalszym ciągu opowiada się za wprowadzeniem zasady dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Zasada nie wejdzie jednak w życie przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi. Szef PiS podkreślił, że decyzja ma związek m.in. z wątpliwościami prezydenta w tej sprawie.

Prezes PiS argumentował, że decyzja ma związek z wątpliwościami prezydenta oraz z niepewną decyzją Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

 

- Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności - mówię tutaj o Trybunale Konstytucyjnym, jak i stanowisko pana prezydenta - doszliśmy do wniosku, że podtrzymamy zasadę dwóch kadencji dla osób, które pełnią funkcje jednoosobowe, a więc wójtów, burmistrzów i prezydentów, ale z karencją, tzn. z odłożeniem tego na dwie kadencje - powiedział Kaczyński na konferencji prasowej.

 

Jak dodał, pojawiają się też inne koncepcje. - Każda z nich jednak sprowadza się do tego, że to będzie odłożone - nie wejdzie w trakcie tych wyborów - zaznaczył Kaczyński.

 

"Cały ten mechanizm ruszył"

 

W poniedziałek prezes PiS uczestniczył w spotkaniu z szefami regionów oraz pełnomocnikami wojewódzkimi, okręgowymi i obwodowymi z całego kraju. Było ono poświęcone przygotowaniom partii do wyborów samorządowych.

 

- Ta pierwsza odprawa - powiedział Kaczyński - miała z "jednej strony doprowadzić do dalszej mobilizacji, ale z drugiej strony była też już przeglądowa".

 

- Mogę powiedzieć, że stan na dziś jest dobry, tzn. założenia są realizowane - poza trzema obwodami - w skali całego kraju wszędzie ci pełnomocnicy obwodowi zostali powołani, wszędzie zostały powołane zespoły merytoryczne, które przygotowują wybory, wszędzie odbywają się spotkania, objazdy - powiatów i gmin - podkreślił szef PiS.

 

- Krótko mówiąc - cały ten mechanizm ruszył - podsumował Kaczyński

 

PAP, polsatnews.pl

mr/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie