"Dwie godziny dla rodziny". Pracownicy kilkuset firm wyjdą w poniedziałek wcześniej z pracy
Ponad 500 firm z całej Polski bierze w poniedziałek udział w akcji "Dwie godziny dla rodziny". Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na szczególną rolę rodziny w życiu społecznym propagując politykę prorodzinną. Hasłem przewodnim przedsięwzięcia jest w tym roku "gotowanie na rodzinnym planie". 15 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Rodzin.
"W wyścigu o pracowników coraz ważniejsze staje się budowanie marki takiego pracodawcy, który pomaga zrealizować nie tylko cele zawodowe, ale i prywatne" - zauważa Fundacja Humanities, organizator akcji. Dodaje, że co roku kilkaset tysięcy pracowników kończy 15 maja wcześniej pracę, a polskie firmy wysyłają sygnał dla świata biznesu: "inwestujemy w wartości rodzinne i relacje długoterminowe z naszymi pracownikami".
Badania przeprowadzone wśród 10 tysięcy menadżerów z 70 krajów wykazały, że najważniejszą wartością dla nich jest rodzina. Fundacja zauważa, że jednocześnie na pytanie "która wartość jest najbardziej zagrożona" odpowiedź brzmiała również rodzina. "Zadowolony z życia rodzinnego pracownik, z pewnością będzie bardziej zaangażowany w obowiązki zawodowe" - dodaje.
"Spędźcie czas z bliskimi"
Fundacja zaprasza wszystkich pracodawców i pracowników do włączenia się już po raz szósty do akcji społecznej "Dwie godziny dla rodziny”. Zachęca, aby 15 maja firmy pozwoliły pracownikom skończyć dzień pracy o symboliczne dwie godziny wcześniej, aby mogli spędzić ten czas z bliskimi.
Na stronie akcji opublikowano film, na którym organizatorzy pokazują, co można zrobić w dwie godziny.
"Te dwie godziny to oczywiście symbol, zarówno ze strony pracodawców, jak i rodzin - wiadomo, że tych godzin refleksji i troski o nasze więzi rodzinne potrzebujemy znacznie więcej i to każdego dnia, a nie tylko od święta" - podkreśliła Amanda Szeligowska koordynator akcji.
Wspólne gotowanie
Tegoroczna edycja akcji odbywa się się pod hasłem "Gotowanie na rodzinnym planie”.
"Od zarania ludzkości to właśnie wspólne przygotowywanie posiłków oraz ich wspólne spożywanie było kluczowym elementem cementowania bliskich relacji" - zauważają organizatorzy.
"Zainspirujmy się zatem smakami dzieciństwa, zaangażujmy zarówno doświadczonych szefów kuchni (np.: nasze mamy i babcie), jak również tych najmłodszych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki na tym polu i po prostu cieszmy się swoją obecnością. Chodzi o to, aby gotowanie na rodzinnym planie stało się stałym i wyczekiwanym elementem naszego życia i inspiracją do rozmów bez patrzenia na zegarek. W takich chwilach nie jesteśmy już tylko mamą, tatą, dzieckiem, babcią, dziadkiem, ciocią, wujkiem – stajemy się szczęśliwą Rodziną" - dodają.
Życzenia od pary prezydenckiej
W poniedziałek prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożyli wszystkim polskim rodzinom życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Rodzin. Życzenia opublikowane zostały na stronie internetowej prezydenta.
"Życzymy, aby w rodzinie stale doświadczali Państwo miłości, zrozumienia, zaufania i bliskości. Aby wszystkie pokolenia - dziadków, rodziców i dzieci - łączyły serdeczne, trwałe więzy. Aby mogli Państwo spędzać ze sobą więcej czasu. Aby jak najczęściej dzielili się dobrymi wiadomościami i razem świętowali sukcesy" - napisała para prezydencka.
Życzenia od Pary Prezydenckiej z okazji #DzieńRodzin.
— KancelariaPrezydenta (@prezydentpl) 15 maja 2017
>> https://t.co/dYpPjiqRYX pic.twitter.com/gH9EIrgYjn
Zdaniem prezydenta i pierwszej damy, poniedziałkowe święto to dobry dzień, by ożywić rodzinne wspomnienia. Para prezydencka zachęciła, by sięgnąć do listów i pamiątek, przejrzeć albumy ze starymi fotografiami, a także wybrać najpiękniejsze, najcenniejsze zdjęcia i filmy, które zrobiliśmy naszymi telefonami i przesłać je krewnym; zachęciła też do spotkań z dalszą rodziną: dziadkami, pradziadkami i prapradziadkami.
polsatnews.pl
Czytaj więcej