Wielka Brytania przeznaczy 50 mln funtów na poprawę cyberbezpieczeństwa służby zdrowia

Świat
Wielka Brytania przeznaczy 50 mln funtów na poprawę cyberbezpieczeństwa służby zdrowia
PAP/EPA/ANDY RAIN

Minister obrony Wielkiej Brytanii Michael Fallon zapowiedział w niedzielę, że władze przeznaczą ok. 50 mln funtów na poprawę poziomu zabezpieczeń cybernetycznych państwowej służby zdrowia (NHS). Podkreślił, że Londyn bardzo poważnie podchodzi do zagrożeń cybernetycznych. Są one w pierwszej trójce zagrożeń, przed jakimi staje państwo - mówił podczas wywiadu dla BBC minister obrony.

- Zarezerwowaliśmy 1,9 mld funtów na zwiększenie ochrony przez zagrożeniami cybernetycznymi i duża część tej kwoty trafi do służby zdrowia - podkreślał Fallon. - Na systemy komputerowe NHS wydamy ok. 50 mln funtów, aby zwiększyć ich bezpieczeństwo, zaapelowaliśmy też do władz służby zdrowia, aby zmniejszyły liczbę komputerów z najsłabszym (pod względem bezpieczeństwa - red.) systemem operacyjnym, Windows XP; są pieniądze na wzmocnienie tych systemów - tłumaczył.

 

Rząd premier Theresy May przeprowadził audyt, który sprawdzał poziom zabezpieczeń cybernetycznych państwowych instytucji - przypomniał Fallon.

 

Ograniczony dostęp do danych pacjentów, problemy z komunikacją

 

Według wcześniejszych informacji piątkowy atak cybernetyczny z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania ransomware dotknął kilkudziesięciu organizacji regionalnych w ramach służby zdrowia, w tym szpitali w Londynie. Atak uniemożliwiał m.in. korzystanie z sieci informatycznych i telefonicznych.

 

W wielu szpitalach lekarze mieli ograniczony dostęp do danych pacjentów, co doprowadziło do odwołania setek zaplanowanych operacji i zabiegów. Wiele lokalnych przychodni musiało zamknąć się wcześniej w piątek, nie będąc w stanie przyjmować pacjentów. NHS Digital, instytucja w ramach brytyjskiej służby zdrowia odpowiedzialna za systemy informatyczne, określiła atak jako "poważny incydent".

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie