Putin: nie rozwiążemy obecnych problemów dotychczasową logiką

Świat
Putin: nie rozwiążemy obecnych problemów dotychczasową logiką
PAP/EPA/THOMAS PETER

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w przemówieniu podczas rozpoczęcia szczytu "Pasa i Szlaku" w niedzielę w Pekinie, że "dotychczasowe problemy nie mogą być rozwiązywane dotychczasową logiką". Putin zaprosił światowych przywódców do Rosji na fora ekonomiczne.

- Jestem pewien, że powinniśmy pokazać międzynarodowej społeczności nieskrępowane podejście do budowania praw i niezbywalnych zasad wyznawanych przez ONZ oraz do wprowadzania takiej agendy w życie - mówił Putin w przemówieniu wygłoszonym po prezydencie Chin Xi Jinpingu.

 

- Jesteśmy w stanie stworzyć jedną przestrzeń ekonomicznej współpracy rozciągającą się od Atlantyku po Pacyfik - zapewniał prezydent Rosji dodając, że wyjątkowe w skali świata położenie geograficzne Rosji może w tym pomóc.

 

Zdaniem prezydenta Rosji "powinniśmy skorzystać z doświadczeń WTO (Światowej Organizacji Handlu)". Przypomniał o mechanizmach ułatwiających handel przyjętych przez WTO w lutym br. Putin zachęcał również do usunięcia infrastrukturalnych przeszkód i budowania nowoczesnych korytarzy transportowych.

 

Prezydent Rosji podkreślił wagę zaangażowania do inicjatywy prywatnych inwestorów i stworzenia im dogodnych oraz łatwo rozumianych warunków do współpracy.

 

Putin zaprosił zagranicznych przywódców do uczestnictwa w ekonomicznych szczytach przewidzianych na 2017 r. w Sankt Petersburgu (Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w czerwcu) oraz Władywostoku (Wschodnie Forum Ekonomiczne we wrześniu). Prezydent podziękował Chinom za inicjatywę "Pasa i Szlaku" podsumowując swoje wystąpienie stwierdzeniem: "Jesteśmy winni rodzinom na całym świecie, by czuły się bezpiecznie".

 

"Nie narzucamy innym krajom naszej woli"

 

- Jesteśmy gotowi dzielić się doświadczeniem, ale nie chcemy przeszkadzać innym krajom ani narzucać nikomu naszej woli - powiedział prezydent Chin Xi Jinping podczas przemówienia otwierającego szczyt "Pasa i Szlaku" w niedzielę w Pekinie.

 

- Po czterech latach działania "Pasa i Szlaku" widać efekty naszego działania"- mówił Xi podkreślając, że podczas rozpoczętego w niedzielę szczytu zostaną podpisane kolejne umowy o współpracy gospodarczej między Chinami a 30 krajami z całego świata.

 

Xi Jinping zapowiedział utworzenie wielu nowych platform współpracy w ramach inicjatywy "Pasa i Szlaku", m.in. dotyczących nowych technologii, wymiany naukowej, wsparcia młodych badaczy, utworzenia platformy wymiany informacji "big data" oraz wprowadzania w życie rozwiązań mających na celu ochronę klimatu i poprawę ekologicznych rozwiązań w gospodarce.

 

Prezydent podkreślił, że szczyt przyniesie podpisanie umów o współpracy w zakresie transportu kolejowego między chińskimi przewoźnikami a europejskimi partnerami. Dzięki nim wymiana handlowa drogą lądową uzyska dodatkowe wsparcie.

 

W ciągu najbliższych trzech lat Chiny udzielą nowego wsparcia także w ramach pomocy żywnościowej i kryzysowej potrzebującym krajom. Zostanie utworzony mechanizm współdziałania pomiędzy organizacjom pozarządowym działającym w krajach "Pasa i Szlaku".

 

- Korzyści odczujemy wszyscy - zapewnił Xi i nawiązał do faktu, iż zarówno w kulturze chińskiej, arabskiej jak i europejskiej istnieją podobnie brzmiące powiedzenia mówiące o tym, że każdy duży projekt wymaga małych elementów. - Chińskie przysłowie głosi, że "Długa podróż wymaga pojedynczych kroków", arabskie mówi o tym, że piramidę buduje się z osobnych kamieni, a w Europie mówi się, że "Nie od razu Rzym zbudowano" - zakończył swoje przemówienie prezydent Chin.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze