Erdogan: Turcja pracuje nad korytarzem tranzytowym między Azją a Europą

Świat
Erdogan: Turcja pracuje nad korytarzem tranzytowym między Azją a Europą
PAP/EPA/THOMAS PETER

Turcja realizuje projekt mający na celu połączenie Europy i Azji korytarzem tranzytowym; chcemy, by był on jednym z głównych, uzupełniających, elementów chińskiej koncepcji Pasa i Szlaku - mówił w niedzielę w Pekinie prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Turecki przywódca podczas inauguracji Forum Pasa i Szlaku powiedział, że Turcja jako kraj położony na styku Europy i Azji odgrywa znaczącą rolę na jedwabnym szlaku. - Chińska inicjatywa dobrze wpisuje się w turecki projekt Korytarza Środkowego (ang. Middle Corridor - red.), który ma na celu połączenie Europy z Azją Centralną i Chinami przez Anatolię - powiedział prezydent Turcji.

 

- Dlatego chcemy pracować wspólnie z Chinami i innymi krajami leżącymi na szlaku - podkreślił Erdogan. - Chcemy, by projekt Korytarza Środkowego stał się jednym z głównych i uzupełniających elementów inicjatywę Pasa i Szlaku. Poczyniliśmy już kroki w tym kierunki poprzez szereg projektów zrealizowanych w Turcji i regionie - dodał.

 

Wymienił m.in. połączenie kolejowe łączące Baku i Tbilisi z tureckim miastem Kars, które - jak podkreślił prezydent Turcji - zacznie działać w przeciągu kilku miesięcy. - To będzie oznaczać osiągnięcie ważnego etapu projektu - zaznaczył.

 

Forum Pasa i Szlaku, poświęcone chińskiej koncepcji rozwijania połączeń infrastrukturalnych, zainaugurował w niedzielę w Pekinie prezydent Chin Xi Jinping. Obok Erdogana głos zabrali także prezydent Rosji Władimir Putin i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

 

W Forum w Pekinie bierze udział blisko 30 przywódców z całego świata, wśród nich jest szefowa polskiego rządu Beata Szydło.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie