Abp Jędraszewski: silna Polska musi być budowana na prawdzie, sprawiedliwości i moralności

Polska
Abp Jędraszewski: silna Polska musi być budowana na prawdzie, sprawiedliwości i moralności
PAP/Jacek Bednarczyk

- Silna i wolna Polska, ciesząca się szacunkiem ze strony innych państw europejskich niezmiennie musi być budowana na tych samych zasadach: prawdy, sprawiedliwości i moralności - powiedział w niedzielę metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas uroczystości ku czci św. Stanisława w Krakowie.

Metropolita krakowski odwołał się w homilii do tekstu poematu "Stanisław" Karola Wojtyły i przypomniał posługę kard. Adama Stefana Sapiehy, którego 150. rocznica urodzin przypada w niedzielę.

 

Abp Jędraszewski przywołał słowa z listu kard. Sapiehy do duchownych i wiernych z lipca 1945 roku, w którym pisał on, że "należy utrzymać wysoki poziom życia religijnego i narodowego", a postępowaniem Polaków powinny kierować: solidarność narodowa, opanowanie siebie, odwaga i siła przekonań.

 

"Potęgę budować na prawdzie"

 

- Potęgę naszą - pisał arcybiskup Sapieha - musimy budować na prawdzie, sprawiedliwości i moralności - powiedział abp Jędraszewski, podkreślając, że list ten był wezwaniem do duchowego oporu wobec nowej rzeczywistości, w jakiej znalazła się Polska.

 

- Przesłanie to dzisiaj nic nie straciło ze swojej aktualności, silna i wolna Polska, ciesząca się szacunkiem ze strony innych państw europejskich niezmiennie musi być budowana na tych samych zasadach: prawdy, sprawiedliwości i moralności - mówił abp Jędraszewski.

 

Ku czci św. Stanisława

 

Z Wawelu do klasztoru oo. Paulinów na Skałkę przeszła w niedzielę rano procesja ku czci św. Stanisława - głównego patrona Polski. Wierni nieśli w niej relikwie najważniejszych polskich świętych.

 

W uroczystości uczestniczą m.in. Episkopat Polski, nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, ministrowie w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski i Wojciech Kolarski, szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Anna Maria Anders, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, parlamentarzyści, władze Krakowa i Małopolski, reprezentanci uczelni, przedstawiciele szkół katolickich, zakonów żeńskich i męskich oraz wierni.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie