Żaryn: atak PO na CBA jest krzywdzący i niezrozumiały

Polska
Żaryn: atak PO na CBA jest krzywdzący i niezrozumiały

- Na skutecznych działaniach Centralnego Biura Antykorupcyjnego zyskują Polacy i polska gospodarka. Atak na tę instytucję, prowadzony przez Platformę Obywatelską, jest krzywdzący i niezrozumiały - skomentował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Komentując sobotnie wypowiedzi szefa PO Grzegorza Schetyny, który mówił o potrzebie likwidacji CBA, Żaryn powiedział PAP: "Zapowiedź likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego i oskarżenia, jakie pod adresem tej służby formułują politycy Platformy Obywatelskiej, są krzywdzące i niezrozumiałe".

 

Pokazuje przydatność od ponad 10 lat

 

Zaznaczył, że CBA "pokazuje swoją przydatność od ponad 10 lat". Przypomniał, że biuro funkcjonowało również przez 8 lat rządów PO-PSL. - Służba ta w sposób niezwykle skuteczny dba o polski majątek narodowy, wolną od raka korupcji i nadużyć gospodarkę.

 

Żaryn zwrócił uwagę, że "w 2016 roku dzięki CBA udało się ujawnić szkody Skarbu Państwa na sumę niemal 600 mln złotych". Wymienił, że CBA wykryło działania korupcyjne dotyczące w sumie ponad 25 mln złotych wręczanych korzyści majątkowych.

 

Żaryn: z działań CBA płyną korzyści dla Polaków

 

Poza tym - jak podał - dzięki współpracy z CBA i uwzględnieniu rekomendacji biura, ZUS w budżecie przeznaczonym na informatyzację zaoszczędził co najmniej 300 mln zł, zaś NFZ 120 mln zł. - W 2016 roku w wyniku działań CBA 479 podejrzanym przedstawiono 1275 zarzutów. Biuro przeprowadziło także 91 szkoleń antykorupcyjnych dla ponad 4 tys. urzędników - podsumował rzecznik.

 

- Te fakty - ale i ostatnie zatrzymania realizowane choćby w sprawie tzw. dzikiej reprywatyzacji - pokazują, jak wielkie korzyści z działania CBA płyną dla Polaków i Polski. Działania CBA są godne pochwały, o czym przekonane jest polskie społeczeństwo. W rankingu zaufania CBOS CBA zyskało rekordowe wyniki. Rośnie również pozycja Polski w rankingach dot. walki z korupcją - powiedział.

 

Według niego "na skutecznych działaniach Biura zyskują Polacy i polska gospodarka". - Atak na tę instytucję, prowadzony przez Platformę Obywatelską, jest bezzasadny i upolitycznia działania prowadzone przez CBA - zaznaczył.

 

Platforma chce likwidacji CBA

 

W sobotę w Krakowie szef PO Grzegorz Schetyna mówił o tym, że Platforma chce likwidacji CBA i chciałaby podzielić kompetencje biura pomiędzy Centralne Biuro Śledcze Policji i Komendę Główną Policji.

 

Lider PO pytany przez dziennikarzy, skąd się wzięły pomysły Platformy na likwidację IPN i CBA, powiedział: "CBA powoływaliśmy w 2006 roku, aby skutecznie walczyło z korupcją. Dziś mamy takie wrażenie, że to ma być miecz na opozycję polityczną, samorządowców, którzy nie chcą współpracować z partią rządzącą".

 

Według niego to policja powinna koordynować skuteczną walkę z korupcją. Natomiast zdaniem Schetyny CBA to "dziś policja polityczna".

 

PAP

 

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie