Premier: Polacy zapisali się w historii Chin pięknymi zgłoskami

Świat
Premier: Polacy zapisali się w historii Chin pięknymi zgłoskami
PAP/Radek Pietruszka

Polacy zapisali się i nadal zapisują w historii Chin pięknymi zgłoskami; trzeba wrócić pamięcią do tych, którzy budowali miasto Harbin - mówiła w sobotę w Pekinie na spotkaniu z chińską Polonią premier Beata Szydło.

W ambasadzie RP w Pekinie szefowa polskiego rządu powiedziała, że kluczową kwestią podczas jej wizyty jest przede wszystkim współpraca gospodarcza. Jak mówiła, z prezydentem i premierem Chin poruszyła kwestię Nowego Jedwabnego Szlaku, który będzie też omawiany na Forum Pasa i Szlaku w niedzielę i poniedziałek w Pekinie. - To ważne wydarzenie, z którym również Polska wiąże duże nadzieje - podkreśliła.

 

Szydło zaznaczyła, że podczas rozmów z chińskimi władzami spotyka się "z ogromną otwartością na współpracę gospodarczą z Polską".

 

"Jesteście państwo wielkimi ambasadorami Polski"

 

Zwracając się do uczestników spotkania, premier dziękowała im za zaangażowanie. - Pracując w Chinach, będąc tutaj, niektórzy krócej, inni dłużej, wszyscy jesteście państwo wielkimi ambasadorami Polski - mówiła.

 

- Polacy zapisali się w historii Chin pięknymi zgłoskami, zapisują się nadal. Trzeba wrócić pamięcią do tych, którzy budowali miasto Harbin, (to byli) polscy architekci, inżynierowie, przemysłowcy - podkreśliła Szydło. Wyraziła zadowolenie, że w Harbinie w tym roku zorganizowana została wystawa o wkładzie Polaków w rozwój regionu.

 

- To jest dobry motyw do tego, by pokazywać, jak wiele Polska wniosła, jak wiele Polska może, jak wiele jeszcze przed nami. To jest przede wszystkim państwa zasługa, tego, co dzisiaj robicie w Chinach. Jesteście kontynuatorami tych pięknych tradycji, o których była mowa m.in. w czasie organizowania wystawy w mieście Harbin - powiedziała Szydło.

 

"Sprawy Polonii są dla nas niezmiernie ważne"

 

Polska premier mówiła, że m.in. dzięki wkładowi Polaków w Chinach panuje obecnie bardzo dobry klimat do rozwijania współpracy gospodarczej i kulturalnej. - Państwo tutaj swoją pracą pokazujecie, że Polacy potrafią, Polacy są ludźmi otwartymi, kreatywnymi, energicznymi, którzy tworzą wspaniałe projekty i plany, i że warto z nimi współpracować - podkreśliła.

 

Szydło zapewniła, że dla polskiego rządu sprawy Polaków za granicą i Polonii są "niezmiennie ważne".

 

Premier nawiązała do pierwszej polskiej wystawy poświęconej Polakom w Chinach, otwartej 21 kwietnia w Harbinie. Według dyrektor Instytutu Polskiego w Pekinie Magdaleny Czechońskiej jest to wystawa przełomowa, ponieważ przywraca pamięć o polskiej społeczności, która "zna to miasto od podszewki". - Polscy inżynierowie, architekci współtworzyli Harbin jako pracownicy Kolei Wschodniochińskiej i od końca XIX w. osiedlali się w tym regionie - powiedziała Czechońska. Jak podała, w szczytowym momencie w Harbinie mieszkało od siedmiu do kilkunastu tysięcy Polaków; ostatni repatrianci wrócili do Polski na początku lat 90.

 

Obecnie według nieoficjalnych szacunków w Chinach mieszka około 5 tys. osób pochodzenia polskiego. Większość przybywa na określony czas, w związku z edukacją bądź karierą.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie