Partia Konserwatywna faworytem wyborów w Wielkiej Brytanii

Świat
Partia Konserwatywna faworytem wyborów w Wielkiej Brytanii
Flickr/Sundar M

Brytyjska Partia Konserwatywna premier Theresy May utrzymuje znaczną przewagę nad Partią Pracy przed wyborami, które odbędą się 8 czerwca - wynika z sondażu przeprowadzonego przez agencję ORB dla gazety "The Telegraph".

Opublikowane w sobotę wyniki tego sondażu to 46 proc. dla torysów (bez zmian w stosunku do sondażu z 6 maja), 32 proc. dla laburzystów (plus 1 pkt proc.), 8 proc. dla Liberalnych Demokratów (minus 1 pkt proc.) i 7 proc. dla eurosceptycznej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) (minus 1 pkt. proc.).

 

Sondaż, którym objęto 1508 wyborców, przeprowadzono przed wyciekiem w środę projektu programu wyborczego Partii Pracy. W projekcie tym laburzyści zapowiedzieli m.in. renacjonalizację kolei i zniesienie czesnego za studia wyższe.

 

Wśród proponowanych rozwiązań są także m.in. plany nacjonalizacji poczty i operatorów gazowych, odwrócenie częściowej prywatyzacji usług w służbie zdrowia, wprowadzenie bezpłatnych posiłków dla wszystkich dzieci w szkołach podstawowych, a także przekazanie 6 miliardów funtów na służbę zdrowia.

 

W kwestii planowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, wersja robocza dokumentu ujawnia, że Partia Pracy planuje "zaakceptować wynik referendum", ale zadbać o zbudowanie "nowej, bliskiej relacji z Unią Europejską, dbając o miejsca pracy i standard życia, a jednocześnie chroniąc prawa pracownicze i standardy środowiskowe".

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie