Protest pracowników Inspekcji Transportu Drogowego. Kontrole będą "niezwykle skrupulatne"

Polska
Protest pracowników Inspekcji Transportu Drogowego. Kontrole będą "niezwykle skrupulatne"
Wikipedia.com/Platforma Obywatelska RP

Tygodniowy protest ostrzegawczy, który zacznie się w poniedziałek 15 maja, zapowiada Związek Zawodowy Inspekcji Transportu Drogowego - poinformował przewodniczący Rady Krajowej tego związku Hubert Jóźwik.

Jóźwik podał, że protest będzie polegał na niezwykle skrupulatnych kontrolach przestrzegania wszystkich przepisów obowiązujących w transporcie drogowym. Protest ostrzegawczy organizowany jest przez związek z powodu braku prac nad ustawą o ITD oraz brakiem realnych podwyżek od dziewięciu lat.

 

Jóźwik powiedział, że związek od ponad roku czeka na rozpoczęcie procesu legislacyjnego ustawy o inspekcji transportu drogowego, która wzorem służby celnej nada inspektorom uprawnienia służb mundurowych.

 

Nie mieli waloryzacji płac od 9 lat

 

- Obecnie inspektorzy wykonują swoje czynności w ramach służby cywilnej, co uniemożliwia im wykonywanie obowiązków poza godzinami pracy urzędu - wyjaśnił.

 

Zaznaczył, że na ITD nałożono nowe obowiązki wynikające z ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. Tych żądań inspektorzy nie są w stanie wykonywać w ramach służby cywilnej.

 

- Inspektorzy Transportu Drogowego od 9 lat nie mieli waloryzowanych płac, co głośno manifestowaliśmy w październiku 2015 r. w Warszawie. Od tamtego czasu rząd nie podjął żadnych działań by zatrzymać pauperyzację naszego zawodu - podkreślił.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie