Premier w Chinach: Polska wiąże duże oczekiwania z projektem Pasa i Szlaku

Świat
Premier w Chinach: Polska wiąże duże oczekiwania z projektem Pasa i Szlaku
PAP/EPA/JASON LEE / REUTERS / POOL
Premier Beata Szydło i prezydent Chin Xi Jinping.

- Polska przyjęła projekt Pasa i Szlaku z otwartością i wiąże z nim duże oczekiwania - powiedziała w Pekinie premier Beata Szydło na spotkaniu z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

Właśnie od spotkania z prezydentem ChRL polska premier rozpoczęła w piątek wizytę w tym kraju. Jej przewodnim tematem jest współpraca gospodarcza, m.in. w kontekście realizowanej przez Chiny koncepcji Nowego Jedwabnego Szlaku, zwanego też projektem Jednego Pasa i Jednego Szlaku.

 

- Liczę na dalszą bliską współpracę w sferze politycznej w ramach wszechstronnego partnerstwa strategicznego i jej przełożenie na korzystne dla obu stron wymierne efekty w relacjach gospodarczych - powiedziała Szydło. 

 

Nawiązała do wizyt prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach i prezydenta Xi w Polsce. Jak podkreśliła, nadały one nowy impuls relacjom polsko-chińskim. - Cieszę się, że moja wizyta przyczynia się do podtrzymania regularności spotkań na najwyższym szczeblu - dodała.

 

Nowy Jedwabny Szlak ma na celu rozwijanie sieci połączeń drogowych, kolejowych i lotniczych pomiędzy Azją a Europą.

 

"Tradycyjna przyjaźń między Chinami i Polską ma solidne podstawy"

 

Prezydent Chin powiedział, że Polska była jednym z pierwszych krajów, które nawiązały stosunki dyplomatyczne z Chińską Republiką Ludową. - Tradycyjna przyjaźń między Chinami i Polską ma solidne podstawy i jest bardzo cenna. Mamy wszelkie powody ku temu, by wzmocnić i rozwijać tradycyjną przyjaźń obu krajów" - mówił chiński przywódca w Wielkiej Hali Ludowej, gdzie w piątek spotkał się z szefową polskiego rządu.

 

- Jestem pod wielkim wrażeniem pozytywnego nastawienia pani premier do rozwoju stosunków między obu krajami i pragmatycznego podejścia w rozwiązywaniu problemów - zauważył. Jak podkreślił, "Polska jest ważnym partnerem Chin w Europie Środkowo-Wschodniej i UE. Chcemy rozwijać wszechstronne partnerstwo strategiczne z Polską".

 

Nowy Jedwabny Szlak

 

Nowy Jedwabny Szlak ma na celu rozwijanie sieci połączeń drogowych, kolejowych i lotniczych pomiędzy Azją a Europą.

 

Polska planuje budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego, co według powołanego przez rząd pełnomocnika ds. tej inwestycji Mikołaja Wilda, może być realne w ciągu 10 lat. Inwestycja obok centralnego lotniska dla Polski ma uwzględniać także skomunikowanie transportu kolejowego i drogowego. Wild był obecny na spotkaniu Szydło z Xi w Pekinie.

 

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, Polska jest zainteresowana zwiększeniem chińskich inwestycji w naszym kraju i wspólną realizacją "dużych projektów infrastrukturalnych". Priorytetem jest też pełne otwarcie chińskiego rynku dla polskich produktów rolnych.

 

"Wiele możliwości współpracy gospodarczej, kulturalnej, turystycznej"

 

Efektem piątkowych rozmów w Pekinie szefowej polskiego rządu i premiera Chin Li Keqianga było podpisanie dwóch dokumentów dotyczących współpracy w zakresie turystyki i gospodarki wodnej.

 

W czasie spotkania z Keqiangiem premier wyraziła nadzieję na rozwój strategicznego partnerstwa między Polską a Chinami. - Naszym celem powinno być uruchomienie i pełna operacjonalizacja wszystkich mechanizmów polsko-chińskiego wszechstronnego partnerstwa strategicznego - zaznaczyła Szydło. - Polska i Chiny mają wiele możliwości współpracy gospodarczej, kulturalnej, turystycznej - dodała.

 

Jak powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek, zasadniczym celem podpisanej w piątek umowy międzyrządowej w zakresie turystyki jest pogłębienie i rozwijanie współpracy w tym obszarze, co ma przyczynić się do wzrostu ruchu turystycznego i wzajemnej promocji państw.

 

Według rzecznika rządu podpisane memorandum w sprawie przyszłej współpracy w dziedzinie zasobów wodnych i gospodarki wodnej ma charakter intencyjny. - Strona chińska jest zainteresowana doświadczeniem Polski i stosowanymi technologiami przez polskich przedsiębiorców w zakresie np. regulacji i udrażniania cieków wodnych czy budowania zbiorników retencyjnych - podkreślił.

 

Inauguracja międzynarodowego Forum Pasa i Szlaku

 

W rozmowie Szydło z Xi w Wielkiej Hali Ludowej, będącej siedzibą chińskiego parlamentu, uczestniczyli, obok Wilda, m.in. szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, a także wiceszefowie resortów: spraw zagranicznych Joanna Wronecka, rolnictwa Jacek Bogucki i środowiska Mariusz Gajda. Obecny był także Radosław Pyffel, wicedyrektor Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, który ma być chińską alternatywą dla zachodnich instytucji finansowych.

 

Było to drugie spotkanie premier Szydło z prezydentem Xi. Do pierwszej rozmowy doszło w czerwcu 2016 r. podczas wizyty chińskiego przywódcy w Warszawie. Wówczas doszło do podpisania międzyrządowych porozumień dotyczących inwestycji infrastrukturalnych związanych m.in. z Nowym Jedwabnym Szlakiem, wymiany handlowej oraz współpracy naukowej i kulturalnej.

 

Wizyta Szydło potrwa do wtorku 16 maja. W niedzielę premier weźmie udział w inauguracji międzynarodowego Forum Pasa i Szlaku. Uczestniczyć w nim będą przedstawiciele krajów, które chcą przyłączyć się do realizacji Nowego Jedwabnego Szlaku; łącznie blisko 30 przywódców państw z całego świata.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie