Nowoczesna o Morawskim: oczekujemy, że poinformuje prokuraturę

Polska
Nowoczesna o Morawskim: oczekujemy, że poinformuje prokuraturę
Polsat News

- Oczekuję, że sędzia-dubler, pan Lech Morawski podzieli się nie tylko z zagranicznymi studentami, ale też z polską prokuraturą, którzy to sędziowie TK i Sądu Najwyższego oraz politycy są skorumpowani - powiedziała posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz, komentując wypowiedź nagranie ze spotkania ze studentami Uniwersytetu Oksfordzkiego, w którym uczestniczył m.in. Lech Morawski.

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego prof. Lech Morawski był gościem konferencji "The Polish constitutional crisis and institutional self-defence" (Polski kryzys konstytucyjny a samoobrona instytucji), która odbyła się we wtorek na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Oksfordzie. Morawski mówił, że "czołowi polscy politycy są skorumpowani".

 

"Możemy pokazać bezdyskusyjne dowody"

 

"Sędziowie są skorumpowani, włącznie z członkami Trybunału Konstytucyjnego i sędziami Sądu Najwyższego. Możemy pokazać bezdyskusyjne dowody" - mówił Morawski.

 

- Pan Morawski, co wynika z nagrań, podkreślał, że pojechał do Oksfordu jako wysłannik polskiego rządu, że go tam reprezentuje. W związku z tym, że wypowiedź przedstawiciela polskiego rządu, rządu PiS kompromituje nasze państwo, oczekujemy reakcji pani premier Szydło. Co pani premier zamierza zrobić z taką wypowiedzią? Czy podpisuje się pod tymi agresywnymi słowami pana Morawskiego? - pytała posłanka Nowoczesnej. Zaproponowała też, by skończyć z farsą, z którą mamy do czynienia od dłuższego czasu. - Niech pan Morawski i inni dublerzy sędziów TK przestaną pobierać pensję z Trybunału, a zaczną z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, albo wprost z Nowogrodzkiej - oświadczyła K. Gasiuk-Pihowicz.

"Powinien niezwłocznie powiadomić organy ścigania"

 

- Zgodnie z artykułem 304, paragraf 1, KPK każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuraturę lub policję – przypomniała wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak. - Jeżeli pan Morawski ma wiedzę na temat korupcji wśród sędziów Sądu Najwyższego czy TK, to powinien niezwłocznie powiadomić organy ścigania. Czy powiadomił? Jeśli nie, to powinien to uczynić. Jeśli nie ma, to ta forma wypowiedzi po raz kolejny pokazuje jak rządzący, jak PiS, czynią propagandę na temat wymiaru sprawiedliwości, by w ten sposób uzasadnić wprowadzane przez siebie ustawy kadrowe o wymianie pracowników wymiaru sprawiedliwości - powiedziała marszałek B. Dolniak.
 

Trybunał Konstytucyjny poinformował w czwartek, "że nie jest prawdą, jakoby sędzia TK prof. dr hab. Lech Morawski reprezentował polski rząd na konferencji naukowej na Uniwersytecie Oksfordzkim". "Sędzia Lech Morawski był uczestnikiem konferencji naukowej jako zaproszony przedstawiciel Trybunału Konstytucyjnego" - napisano w oświadczeniu.

 
polsatnews.pl, PAP
dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie