Minister Spraw Zagranicznych Egiptu zabrał głos ws. śmierci Magdaleny Ż.

Polska
Minister Spraw Zagranicznych Egiptu zabrał głos ws. śmierci Magdaleny Ż.
Facebook/ pixabay.com/NatureImages

W piątek rozmowę telefoniczną przeprowadzili szefowie MSZ Polski Witold Waszczykowski i Egiptu Sameh Szukri; egipski minister zapewnił w niej o "pełnej woli współpracy" w sprawie wyjaśniania śmierci Magdaleny Ż. - poinformował polski MSZ.

Jak podano w komunikacie polskiego resortu dyplomacji, Szukri zadeklarował w rozmowie z Waszczykowskim ponadto, że władze egipskie gotowe są do "okazania wszelkiej możliwej pomocy przedstawicielom polskich instytucji zajmujących się śledztwem" oraz powiedział, że "stronie egipskiej zależy na szybkim i niepozostawiającym żadnych wątpliwości wyjaśnieniu sprawy".

 

Szef polskiego MSZ podziękował z kolei swojemu egipskiemu odpowiednikowi za "dotychczasową otwartość egipskiej administracji podczas współpracy z polskimi śledczymi" oraz "wyraził nadzieję na jej kontynuację" - czytamy w komunikacie.

 

Na prośbę prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry osobistym nadzorem postępowanie w sprawie śmierci Magdaleny Ż. objął prokurator generalny Egiptu Nabil Ahmed Sadek.

 

Tajemnicza śmierć Magdaleny Ż.

 

Według wstępnych ustaleń 27-letnia Magdalena Ż. 25 kwietnia poleciała na wycieczkę do kurortu Marsa-Alam. Po dwóch dniach partnera kobiety, który miał z nią kontakt telefoniczny, zaniepokoiło jej zachowanie; zaplanował jej wcześniejszy powrót do kraju. Ze względu na pogarszający się stan zdrowia Ż. trafiła do szpitala. W tym samym czasie do Egiptu przyjechał jej znajomy, aby zabrać ją do Polski. W szpitalu w niedzielę dowiedział się, że kobieta nie żyje; zmarła w wyniku obrażeń wskutek upadku z pierwszego lub drugiego piętra szpitala w Marsa-Alam, w którym przebywała.

 

W Polsce sprawę wyjaśnia specjalny zespół śledczy powołany przez prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego w Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze. Prowadzący śledztwo, w którym uczestniczą także funkcjonariusze służb specjalnych, wśród różnych wersji śledczych zakładają też, że mogło dojść do zabójstwa kobiety.

 

PAP

dk/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie