Cyberataki w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii

Świat
Cyberataki w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii
Flickr/David Whelan

Sieci informatyczne niektórych szpitali w Wielkiej Brytanii zostały w piątek zaatakowane przez hakerów - podał dziennik "Guardian" na swych stronach internetowych. Pacjenci byli odsyłani z placówek. Państwowa służba zdrowia NHS potwierdziła te doniesienia. Celem cyberataków stał się również główny operator usług telekomunikacyjnych w Hiszpanii oraz kilka innych tamtejszych firm.

Jak pisze "Guardian", "szpitale w całym kraju zostały jednocześnie zaatakowane przez szkodliwe oprogramowanie w ich systemach IT, co doprowadziło do odesłania wielu pacjentów wymagających natychmiastowej pomocy lekarskiej".

 

Gazeta powołując się na jednego z lekarzy pisze, że na ekranach komputerów pojawiła się informacja, iż ktoś przejął nad nimi kontrolę i żąda zapłacenia określonej sumy pieniędzy.

 

Władze niektórych placówek służby zdrowia przekazały, że nie działają ani lokalne sieci informatyczne ani telefoniczne. Lekarze dostali polecenie wyłączenia służbowych komputerów. Reuters podał, powołując się na e-mail rozesłany do pracowników NHS przez służby IT, że jest groźba ataku typu ransomware, czyli takiego, w którym hakerzy żądają okupu w zamian za odblokowanie dostępu do sieci teleinformatycznych.

 

Wdrożono plan awaryjny

 

Zapewniono, że nie ma dowodów, by hakerzy uzyskali dostęp do danych pacjentów.

 

Zaatakowanych zostało m.in. pięć wielkich londyńskich szpitali podległych stołecznemu oddziałowi NHS, Barts Health. Instytucja ta podała na stronie internetowej, że jej sieci teleinformatyczne zostały poważnie zakłócone, wdrożono plan awaryjny a lekarze robią wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkich pacjentów. Przekazano, że karetki z chorymi zostały skierowane do innych szpitali w Londynie.

 

Oddział NHS odpowiedzialny za technologie informatyczne, NHS Digital, poinformował, że pracuje nad odpowiedzią na cyberatak. Brytyjskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa podało, że wraz z władzami szpitali i policją prowadzi dochodzenie.

 

Władze NHS w Walii twierdzą, że nie zostały dotknięte atakiem ponieważ dysponują osobną siecią teleinformatyczną.

 

Ataki również w Hiszpanii

 

Agencja AFP poinformowała natomiast, że  w piątek celem cyberataków stał się również główny operator usług telekomunikacyjnych w Hiszpanii - Telefonica, i kilka innych tamtejszych firm.

 

"Wielkie hiszpańskie firmy ogłosiły alarm z powodu ataku cybernetycznego" - przekazuje AFP z Madrytu.

 

Dyrekcja Telefoniki, jak doniósł w piątek po południu na swej stronie internetowej czołowy barceloński dziennik "La Vanguardia", poleciła pracownikom, aby niezwłocznie wyłączyli komputery służbowe i nie włączali ich aż do odwołania zakazu. Nie jest jednak niezbędne wyłączanie telefonów służbowych i poczty elektronicznej - poinformowała dyrekcja Telefoniki.

 

Ministerstwo Energetyki Hiszpanii zakomunikowało, że celem ataków cybernetycznych na tamtejsze przedsiębiorstwa było wyłudzenie.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie