Wiceminister rolnictwa: dopłaty bezpośrednie zostaną wypłacone do końca czerwca

Polska
Wiceminister rolnictwa: dopłaty bezpośrednie zostaną wypłacone do końca czerwca
Pixabay/public domain

Wszystkie dopłaty bezpośrednie, także rolno-środowiskowo-klimatyczne zostaną wypłacone do końca czerwca br. - zapewnił w czwartek wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki. Poinformował, że jest rozważane przesunięcie terminu składnia wniosków na ten rok.

Jak mówił Zarudzki na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa, od 1 grudnia do 11 maja br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła łącznie 13,46 mld zł tj. 91 proc. całej koperty finansowej. Podkreślił, że "jest to kwota znacząco wyższa, o 2,25 mld zł od kwoty płatności zrealizowanej za rok 2015".

 

- Zgodnie z zapewnieniami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zostanie dochowany termin płatności przypadający na dzień 30 czerwca br. - powiedział Zarudzki.

 

Do czwartku wypłaty wyniosły 1,19 mld zł

 

Wiceminister przyznał jednak, że są problemy z wypłatą płatności obszarowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich tj. dopłat rolno-środowiskowo-klimatycznych oraz z tzw. dopłat ONW (dla gospodarstw mających trudne warunki gospodarowanie).

 

Zaznaczył, że do czwartku wypłaty dopłat ONW wyniosły 1,19 mld zł co stanowi 90,7 proc. szacowanej kwoty płatności. Jeżeli chodzi o płatności rolno-środowiskowe z PROW 2017-2013 (tj. zaległych zobowiązań) ARiMR przekazała rolnikom ponad 528 mln zł (73 proc. kwoty), a w ramach nowych płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych oraz dopłat dla rolnictwa ekologicznego (PROW 2014-2020). Szacuje się, że kwota tych płatności wyniesie odpowiednio 330 mln oraz 156 mln zł. Dodał, że o takie dopłaty starało się prawie 25 tys. rolników i 7,7 tys. w ramach rolnictwa ekologicznego.

 

Proces zakończy się 20 czerwca

 

Od 10 maja br., po wdrożeniu systemu informatycznego, wydawane są decyzje, proces ten zakończy się 20 czerwca, a pieniądze trafią do beneficjentów do końca czerwca br.- zapewnił.

 

Wiceminister, odnosząc się do propozycji organizacji rolniczych i posłów w sprawie wydłużenia naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2017 r., stwierdził, że sytuacja jest analizowana i wkrótce zostanie podjęta decyzja. Możliwe jest wydłużenie tego terminu do końca maja lub też do połowy czerwca. Jednak w chwili obecnej obowiązuje termin 15 maja.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie