Trzy osoby oskarżone w związku z zamachem w Petersburgu

Świat
Trzy osoby oskarżone w związku z zamachem w Petersburgu
Polsat News

Komitet śledczy Federacji Rosyjskiej postawił w czwartek w stan oskarżenia trzy osoby za popełnienie "aktu terrorystycznego", czyli za atak w petersburskim metrze, w którym zginęło 16 osób - poinformował komitet w komunikacie. W związku zamachem zatrzymano 10 osób.

"Trzy spośród nich - Bachram Ergaszew, Ibragimżonu Ermatow, Mahamadiusów Mirzaalimow - zostały postawione w stan oskarżenia za akt terroru oraz nielegalne posiadanie materiałów i ładunków wybuchowych" - głosi komunikat.

 

Pozostali podejrzani "zostaną również wkrótce postawieni w stan oskarżenia" - zapowiedział komitet.

 

Bracia również pochodzą z Kirgistanu

 

Sprawcą ataku był pochodzący z Kirgistanu zamachowiec samobójca 23-letni Akbarżon Dżaliłow, który 3 kwietnia zdetonował ładunek wybuchowy w wagonie metra w Petersburgu.

 

W ramach śledztwa zatrzymano między innymi braci Akrama i Abrora Azimowów, którzy mieli odpowiadać za przygotowanie zamachu, transfer pieniędzy ataku i zorganizowanie łączności z zagranicznymi siatkami ekstremistów. Bracia również pochodzą z Kirgistanu.

 

Działał według instrukcji lidera Al-Kaidy

 

Pod koniec kwietnia portal SITE monitorujący strony dżihadystyczne poinformował, że odpowiedzialność za zamach w petersburskim metrze wzięła na siebie organizacja o nazwie Imam Szamil Batalion. Grupa wydała oświadczenie, w którym informuje, że zamachowiec działał według instrukcji lidera Al-Kaidy Ajmana al-Zawahiriego.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze