Łapiński: prezydent na 100 proc. złoży wniosek ws. referendum konstytucyjnego

Polska
Łapiński: prezydent na 100 proc. złoży wniosek ws. referendum konstytucyjnego
PAP/Rafał Guz

Prezydent na 100 procent złoży wniosek ws. referendum konstytucyjnego, to wynika z mocnej zapowiedzi, która padła 3 maja; jest pełna determinacja do tego, żeby ten projekt doprowadzić do końca - zapewnił w czwartek Krzysztof Łapiński.

Łapiński, który od czwartku będzie pełnił funkcję rzecznika prasowego prezydenta, zapytany w radiu ZET na ile prezydent Duda jest zdeterminowany, żeby złożyć wniosek o przeprowadzenie referendum ws. konstytucji, odparł: - Na 100 procent - moim zdaniem (...) To wynika z tej mocnej zapowiedzi, która padła 3 maja.

 

Prezydent powiedział podczas uroczystości 3 maja, że chce, aby w sprawie konstytucji w przyszłym roku, gdy przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, odbyło się referendum, w którym naród powinien wypowiedzieć się na temat przyszłości ustrojowej swojego państwa, m.in. co do roli prezydenta, Sejmu, Senatu.

 

Pytania dotyczące kwestii ustrojowych

 

- Jest pełna determinacja do tego, żeby ten projekt doprowadzić do końca, oby to było z dobrym efektem, oby w tym referendum wzięła udział duża liczba obywateli - podkreślił Łapiński.

 

Dodał, że zamierzeniem prezydenta jest, aby pojawiło się kilka pytań dot. ważnych i istotnych kwestii ustrojowych. Jak mówił, prezydent ma pomysł na "pewne zagadnienia", ale - jak wskazał - chce rozpocząć debatę z Polakami, żeby to właśnie oni najpierw powiedzieli, o co warto ich zapytać.

 

- Żeby nie było tak, że Polacy dostają coś już gotowego i mogą tylko powiedzieć tak lub nie, żeby to też uruchomiło pewną energię społeczną Polaków - obywatelską(...), żeby poczuli, że ich głos jest ważny - zaznaczył Łapiński.

 

Propozycje zgłaszane przez organizacje

 

Powiedział, że Polacy będą mogli zgłaszać swoje pomysły jednostkowo, ale też przez różne organizacje społeczne, polityczne i obywatelskie. Pytania, które się pojawią będą podstawą do opracowania tych referendalnych.

 

Łapiński zapytany, czy prezydent pójdzie do referendum z jakimś konkretnym pomysłem na konstytucję, odpowiedział: "W toku dyskusji, czy w toku debaty, która będzie trwała, prezydent zaznaczy, co jego zdaniem jest ważne w ustroju Polski, o co warto się zapytać - z taką sugestią, że może warto to wprowadzić".

 

Łapiński był również pytany, czy po objęciu funkcji rzecznika prasowego prezydenta, zrezygnuje z członkostwa w PiS.

 

- Nie ma takiej konieczności - powiedział. Według niego byłoby to odebrane, jako "jakaś taka demonstracja". - Nie chcę żadnych demonstracji, powiewania szabelką - podkreślił.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie