Do mediów wyciekł projekt programu wyborczego brytyjskiej Partii Pracy

Świat
Do mediów wyciekł projekt programu wyborczego brytyjskiej Partii Pracy
Flickr/Davide D'Amico/CC BY-SA 2.0

Brytyjskie media opisują w czwartek szczegóły wersji roboczej 43-stronicowego programu wyborczego Partii Pracy, która wyciekła do kilku redakcji w środę wieczorem. Laburzyści zapowiedzieli m.in. renacjonalizację kolei i zniesienie czesnego za studia wyższe.

Wśród proponowanych rozwiązań są także m.in. plany nacjonalizacji poczty i operatorów gazowych, odwrócenie częściowej prywatyzacji usług w służbie zdrowia, wprowadzenie bezpłatnych posiłków dla wszystkich dzieci w szkołach podstawowych, budowa 100 tys. domów socjalnych rocznie do końca kadencji następnego parlamentu, a także przekazanie 6 miliardów funtów na służbę zdrowia.

 

Nowe wydatki miałyby być sfinansowane za pomocą wyższego opodatkowania firm i osób zarabiających ponad 80 tys. funtów rocznie (średnia pensja to ok. 27 tys. funtów), a także zaciągnięcia długu wysokości 250 miliardów funtów w następnych 10 latach.

 

Konserwatywne gazety "The Telegraph" i "Daily Mail" zgodnie oceniają, że proponowane rozwiązania "cofnęłyby Wielką Brytanię do lat 70." poprzez nacjonalizację przemysłu, nakładanie limitów wynagrodzenia i zwiększenie roli związków zawodowych.

 

W kwestii planowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, wersja robocza dokumentu ujawnia, że Partia Pracy planuje "zaakceptować wynik referendum", ale zadbać o zbudowanie "nowej, bliskiej relacji z Unią Europejską, dbając o miejsca pracy i standard życia, a jednocześnie chroniąc prawa pracownicze i standardy środowiskowe".

 

"Nasza gospodarka potrzebuje migrantów"

 

Jak podkreślono, laburzystowski rząd domagałby się także decydującego głosowania w Izbie Gmin nad ostatecznym porozumieniem w sprawie opuszczenia Wspólnoty, a także zagwarantowania praw obywateli UE - w tym miliona Polaków - mieszkających w Wielkiej Brytanii.

 

- Nasza gospodarka potrzebuje migrantów, aby nadal się rozwijać. Rząd Partii Konserwatywnej zrobił z imigrantów kozłów ofiarnych, aby odwrócić uwagę od swoich własnych niepowodzeń, składając fikcyjne obietnice o (ograniczeniu) imigracji. Kiedy politycy podsycają płomienie lęku, ma to realne konsekwencje zarówno dla nowych jak i od dawna obecnych społeczności. Widzieliśmy to po bulwersującym wzroście przestępstw motywowanych nienawiścią, które zawstydzają nas wszystkich - napisano w manifeście.

 

Wyciek dokumentu przed czwartkowym spotkaniem najważniejszych osób w partii, na którym ma on być wewnętrznie przedyskutowany i przyjęty jako oficjalne stanowisko, jest kłopotliwy dla lidera ugrupowania Jeremy'ego Corbyna i jego najbliższego otoczenia. Według medialnych spekulacji program wyborczy miał być oficjalnie opublikowany dopiero pod koniec przyszłego tygodnia.

 

"Kompletny bałagan"

 

Rzecznik prasowy laburzystów powiedział, że "nie komentuje przecieków", a propozycje partii "będą jasne, kiedy oficjalnie przedstawimy swój manifest, który ma zmienić Wielką Brytanię tak, aby służyła wielu osobom, a nie wybranym".

 

Z kolei służby prasowe Partii Konserwatywnej nazwały wyciek programu "kompletnym bałaganem", dodając, że "jeśli Jeremy Corbyn i jego koalicja chaosu będą mogli się choćby zbliżyć do kluczy do siedziby premiera na Downing Street ucierpią na tym rodziny, bezpieczeństwo gospodarcze i miejsca pracy".

 

Przedterminowe wybory parlamentarne zaplanowane są w Wielkiej Brytanii na 8 czerwca.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie